Drahšie emisie už od roku 2018

Climate and Ecosystems Change Adaptation Research University: Flickr

Výbor Európskeho parlamentu pre životné prostredie odhlasoval reformu Európskeho systému obchodovania s emisiami (ETS), ktorá by mala prispieť k zvýšeniu cien emisií skleníkových plynov.

Povolenky, ktorých je v systéme v súčasnosti prebytok, budú v budúcnosti po prekročení určitého limitu mieriť priamo do takzvanej stabilizačnej trhovej rezervy. Naopak, v prípade, že bude emisných kvót v systéme málo dodatočné objemy budú z rezervy uvoľnené.

„Vyslali sme jasný signál o tom, že to Parlament myslí s bojom proti zmene klímy vážne a zároveň prihliada na obavy priemyslu. Schválená reforma dokazuje, že môžeme spojiť ambicióznu politiku v oblasti zmeny klímy a rastu a zamestnanosti,“ reagoval po skončení hlasovania spravodaj reformy ETS Ivo Belet.

Európska komisia navrhla odstrániť stovky miliónov nadbytočných emisných kvót, ktoré sa v systéme nahromadili v dôsledku krízy, do konca roka 2021. Europoslanci v ENVI však odsúhlasili, aby bola rezerva spustená k 31. decembru 2018.

„Ak bude mechanizmus, ktorý dnes poslanci odhlasovali aj implementovaný ceny na európskom trhu s uhlíkom by mohli dosiahnuť 17 eur za tonu v roku 2020 a až 29 eur v roku 2030,“ myslí si analytik týmu Point Carbon EU  agentúry Thomsom Reuters.

Aktuálna cena tony emisií sa pohybuje na úrovni 7-8 eur a firmy dostatočne nemotivuje k investíciám do nízkouhlíkových technológií, pretože je pre nich „východnejšie znečisťovať.“ Medzi spoločnosti, ktoré dlhodobo presadzujú urýchlené zavedenie reformy sú aj nemecký energetický koncern E.ON a RWE, ktorých akcie po oznámení výsledkov hlasovania výrazne vzrástli.

Ešte v januári sa diskutovalo o tom, či má mechanizmus začať pracovať v roku 2017 alebo až začiatkom roka 2019. „Začiatok účinnosti rezervy k 31. Decembru 2018 je politickým manévrom, ktorý ma odviesť pozornosť od skutočnosti, že sa aj tak jedná o rok 2019. Parlament sa vzdal šance urýchlene reformovať ETS,“ vyhlásil hovorca Európskej asociácie pre veternú energiu Oliver Joy.

Do rezervy by malo byť automaticky uložených aj približne 900 miliónov povoleniek, ktoré boli z trhu dočasne odstránené v rámci minuloročného backloadingu. Do aukčného systému, ktorý je kľúčovým mechanizmom EÚ na boj proti zmene klímy, sa mali pôvodne vrátiť v roku 2019 a 2020.

Vytvorený by mal byť aj tzv. Fond pre energetické inovácie, ktorého cieľom bude pomôcť európskemu priemyslu financovať prechod na zelené technológie. Do fondu by malo byť uložených 300 miliónov emisných kvót.

Bruselské záujmové združenie BusinessEurope tvrdí, že reforma len ďalej zaťaží energeticky náročný priemysel a spoločnosti ohrozené konkurenciou z neeurópskych krajín.

Rada ministrov by sa mohla na spoločnej pozícii zhodnúť do konca marca. Lotyšské predsedníctvo avizovalo, že plánuje ukončiť spoločné jednania do konca svojho mandátu.