Ekológovia spochybňujú svetový rebríček úspor energie

Autor: Master isolated images, Freedigitalphotos.net

Environmentálne organizácie nie sú úplne presvedčené o presnosti a zámere analýzy Amerického výboru pre energeticky efektívnu ekonomiku (ACEEE), ktorej výsledky označili Veľkú Britániu za energeticky najefektívnejšiu krajinu spomedzi 12 svetových ekonomík.

Zarazení môžu byť aj štatistici z európskej agentúry Eurostat.

Podľa správy ACEEE získala Británia 4 body z možných 4 bodov pokiaľ ide o efektívnosť tepelných elektrární, zatiaľ čo Francúzsko v tejto oblasti dostalo len 1 bod.

To je v rozpore so správou Eurostatu. Podľa údajov za rok 2009 bola tepelná efektívnosť britských elektrární na úrovni 44,4 %, v porovnaní s 56 % v prípade francúzskych.

Najvyššiu tepelnú efektívnosť spomedzi krajín EÚ-27 malo podľa Eurostatu Lotyšsko (84,9 %) a Litva (84 %). Tepelné elektrárne na Slovensku mali efektívnosť na úrovni 54,2 %.

V celkovom americkom hodnotení energetickej efektívnosti získala Británia 67 bodov z celkových 100. Na druhom mieste bolo Nemecko (66 bodov), ďalej Taliansko (63 bodov), Japonsko (62 bodov) a Francúzsko (60 bodov).

Na poslednom mieste medzi sledovanou dvanástkou ekonomík sa umiestnilo Rusko (36 bodov), zatiaľ čo Čína získala rovnaký počet bodov ako priemer zvyšku EÚ (56 bodov). Samotné USA dosiahlo len 47 bodov.

ACEEE odmieta obvinenia, že ich rebríček je nedôsledný. Predstavitelia výboru pre EurActiv uviedli, že ho navrhli tak, aby nedošlo k preferovaniu žiadnej krajiny.

„Úprimne povedané, mnohí z nás boli sami prekvapení výsledkami,“ uviedla Sara Hayes z ACEEE.

„Nejasné“ meranie

Autori rebríčka neboli jediní prekvapení. Výsledky zaskočili aj všetkých odborníkov na energetickú efektívnosti v Bruseli, ktorých EurActiv oslovil.

„Prečo je Británia o toľko lepšia ako Francúzsko?“ reagoval Brook Riley z organizácie Priatelia Zeme.

Podľa environmentalistov rebríček ACEEE nie je jasný ani presný. Zaoberal sa len 12 krajinami, z toho 4 z Európy a zvyšok EÚ autori počítali ako samostatný piaty celok. Ostatné skúmané krajiny boli USA, Kanada, Brazília, Austrália, Japonsko, Rusko a Čína.

„V tomto kontexte by nemalo byť prekvapením, že štyri separátne posudzované európske krajiny boli v prvej päťke,“ povedal Samuel Flückiger z Európskej klimatickej nadácie. „Ak by zahrnuli krajiny ako Dánsko alebo Švédsko, určite by ich predbehli,“ uviedol pre EurActiv.

Súhlasí s ním aj šéf Európskeho výboru pre energeticky efektívnu ekonomiku (ECEEE). „Spojené kráľovstvo môže byť energeticky najefektívnejšou krajinou v ich rebríčku, ale to neznamená, že je energeticky najefektívnejšou krajinou v Európe,“ vyjadril sa výkonný riaditeľ ECEEE Nils Borg. „S prehľadom by som Dánsko dal vyššie, ale oni to zdá sa vôbec nezohľadňujú.“

Rozdielne parametre

Autori štúdie z ACEEE pri bodovaní krajín používali rozličné kategórie.

„Parametre sa niekedy javia trochu mätúce,“ konštatoval Matthieu Ballu z Koalície za energetickú efektívnosť. Poznamenal, že v sekcii budov získala Čína v dvoch parametroch, ktoré sa týkali spotreby energie na meter štvorcový, najlepšie hodnotenie. To podľa neho neznamená, že energetické služby sú v Číne efektívnejšie, „len to, že v priemere sú tam ľudia chudobnejší a nemajú veľa elektrických spotrebičov“.

Vysoké hodnotenie Británie možno prisúdiť aj tomu, že ACEEE vo svojom rebríčku kládla dôraz na priemyselnú efektívnosť a kogeneráciu elektriny a tepla. Avšak podľa návrhu správy, ktorú v júli 2012 publikovalo britské ministerstvo pre energetiku a klimatickú zmenu (DECC), sa na základe národných politík energetickej účinnosti dosiahne do roku 2030 len tretina z potenciálnych úspor elektriny.

Priaznivý výsledok pre Britániu sa dosiahol aj tým, že ACEEE sa sústredila skôr na sektor služieb než priemyselnú výrobu.

Erica Hope zo siete CAN Europe uviedla: „Bližší pohľad na skóre odhaľuje, že Spojené kráľovstvo v určitých oblastiach ako sú rezidenčné budovy a využívanie verejnej dopravy dopadlo veľmi zle.“

„Nepochopiteľná vec, ktorú som si všimol, je že Británia dostala plné ohodnotenie sa ´povinné ciele energetických úspor´ pričom dosiaľ bola jednou z dvoch krajín EÚ, ktorá odmietala indikovať cieľ pre úspory energie vo svojich Národných programoch reforiem. Takže pokiaľ ACEEE nepočíta ciele pre úsporu uhlíka ako ciele pre úsporu energie, neviem odkiaľ by sa vzali,“ poznamenal Matthieu Ballu.

Otázka zámeru

Niektorí z oslovených odborníkov si myslia, že vydanie správy ACEEE malo vlastný zámer.

Brook Riley poukázal na to, že sa ňou autori snažili nasmerovať amerických tvorcov politík k tomu, aby prijali stratégiu energetickej efektívnosti.

Dobre umiestnená Británia podľa neho skôr ovplyvní amerických politikov. „Snažíte sa porovnať s krajinou, s ktorou ľahšie nájdete súvislosti, s ktorou máte rovnaký jazyk, podobné názory v zahraničnej politike a bankové systémy.“

Aj podľa Monicy Frassoni z Európskej aliancie pre úspory energie (EU-ASE) ide o „silný podporný nástroj“ pre americký lobing.

To ACEEE nepopiera. „Určite máme záujem o to, identifikovať kde by mohli USA zlepšiť svoju energetickú účinnosť a dúfame, že výsledky nášho výskumu zdôraznia tvorcom politík, firmám a spotrebiteľom to, kde sa dá energetická efektívnosť zlepšiť,“ uviedla Hayes.

Zelená zásterka

Britský Guardian ešte v júni upozornil na prístup britskej koalície, ktorá sa snaží oslabiť záväznosť európskej legislatívy v oblasti energetickej efektívnosti. (EurActiv, 5.6.2012)

Europoslanec zo Strany zelených Claude Turmes pre EurActiv uviedol, že Briti v rokovaniach článok po článku žiadali znížiť ambície smernice výmenou za spoluprácu Londýna. K nesúhlasu s návrhom smernice mali presvedčiť aj iné členské štáty.

Zelená politika súčasnej britskej vlády je podľa neho len „zásterka“. „Dosiaľ najzelenšia vláda je podvodníkom, nemajú žiadne peniaze a okrem slov žiadnu ambíciu,“ uviedol.