Elektrina prudko zdražie. Domácnosti a malé podniky uchránime, sľubuje ministerstvo

Ilustračná fotografia. [pixfuel.com]

Regulačný úrad v júli upozornil, že v dôsledku rastu cien ropy a plynu zdražie budúci rok energia a plyn aj na Slovensku. Ministerstvo hospodárstva chce dopady na slovenské domácnosti a podnikateľov zmierniť.

Ministerstvo hospodárstva sľubuje „využiť všetky dostupné možnosti a v spolupráci s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) pripravujeme riešenia na zmiernenie dopadu na koncové účty slovenských domácností a podnikateľov”.

Keďže štát nemôže ovplyvniť zdražovanie ceny silovej elektriny na svetových burzách, opatrenia sa budú týkať regulovaných taríf, uviedol rezort hospodárstva pre TASR.

„Vo februári a marci roku 2020 zasiahla globálnu hospodársku aktivitu v eurozóne pandémia koronavírusu (COVID-19), ktorá dramaticky ovplyvnila ďalší priebeh hospodárskeho vývoja v eurozóne. Vývoj burzových cien elektriny ovplyvňoval aj nárast cien ropy, stúpli náklady na prevádzku plynových elektrární, čo odrážalo rast cien plynu. Rekordne stúpli aj ceny emisných povolenie,” uvádza ÚRSO.

Španielsko: Obnoviteľná energia dopláca na stúpajúcu cenu fosílnych palív

Európska komisia odmietla žiadosť Španielska, aby zmenila spôsob stanovovania ceny energií. V krajine totiž dpsiahli ceny elektriny rekordné maximá. Zdražovaniu elektriny sa nevyhneme ani na Slovensku, upozorňuje regulačný úrad.

ÚRSO informovalo, že pri cenovej regulácii v elektroenergetike pre rok 2022 uplatní priemernú cenu elektriny na burze PXE Praha vo výške 61,2077 eur na MWh.

Ide tak oproti minulosti o výrazný nárast – pre porovnanie:

pre rok 2021 to bolo: 46,1081 eur/MWh
pre rok 2020: 51,8529 eur/MWh
pre rok 2019: 40,4900 eur/MWh
pre rok 2018: 31,7723 eur/MWh

Burzová cena elektriny tvorí v štruktúre koncovej ceny elektriny pre slovenské domácnosti asi 40 percent. Podľa ÚRSO bude predpokladaný dopad nárastu ceny silovej elektriny na koncovú cenu elektriny pre domácnosti v roku 2022 na úrovni až cca 15 percent. O ďalších zložkách koncovej ceny elektriny sa rozhodne v jesenných cenových konaniach.

Pre cenovú reguláciu dodávky elektriny na rok 2022 je podľa ÚRSO podstatná úroveň aritmetického priemeru denných cien za obdobie od 1. januára roku do 30. júna roku tohto roka.

Podľa ministerstva stlmiť dôsledky rastu cien energií pomôže úspora vo výške 60 až 80 miliónov eur, ktorú rezort získal „nižším zaťažením koncových cien elektriny obmedzením štedrých dotácií pre fotovoltiku.“

Nord Stream 2 môže pripraviť Slovensko o príjmy z tranzitu plynu

Rezort tiež reagoval na obavy lídra Smeru-SD Róberta Fica, že Slovensko dobudovaním plynovodu Nord Stream 2 stratí časť svojich príjmov z tranzitu zemného plynu cez svoje územie.

„Hovoríme o miliardách eur príjmov, ktoré má Slovensko z tranzitu plynu. Čo keď nám povedia, že cez náš plynovod pôjde len plyn určený pre našu domácu spotrebu,” upozornil Fico.

Nemecko a Spojené štáty totiž v júli dosiahli kompromis ohľadom výstavby plynovodu Nord Stream 2. Ten má zvýšiť dodávky plynu z Ruska do Európy. Keďže bude viesť popod Baltické more, pripravuje tým Ukrajinu o postavenie tranzitnej krajiny.

Rezort hospodárstva potvrdil, že Slovenská republika ako akcionár tranzitnej spoločnosti Eustream má v súčasnosti významné príjmy z prepravy plynu, ktorý prúdi z Ukrajiny.

„V dohode o Nord Stream 2 bola potvrdená úloha tranzitnej úlohy Slovenska pri zabezpečovaní dovozných potrieb plynu pre členské štáty,” ubezpečilo v stanovisku ministerstvo.

Časť plynu z plynovodu má prúdiť cez Nemecko a Českú republiku na Slovensko a ďalej do Rakúska a Talianska. Podľa rezortu hospodárstva úlohu Slovenska potvrdzujú dlhodobé rezervácie kapacít ako aj to, že v Nemecku, Česku a na Slovensku bola vybudovaná s týmto zámerom nová infraštruktúra.

Spojené štáty a Nemecko sa dohodli o Nord Stream 2. Ukrajine to chcú vynahradiť

Nemecko a Spojené štáty dosiahli kompromis ohľadom výstavby plynovodu Nord Stream 2. Nemecko chce Ukrajine vynahradiť stratu postavenia tranzitnej krajiny priamou finančnou pomocou, aj podporou energetickej transformácie. 

 

Partner