Enel začal rokovať o odpredaji podielu v elektrárňach s českým EPH

Talianska energetická spoločnosť Enel začala s českou skupinou Energetický a priemyselný holding (EPH) rokovania o odpredaji svojho 66-percentného podielu v Slovenských elektrárňach (SE). Ak budú rokovania úspešné podľa informácií agentúry Reuters obe strany podpíšu záväznú dohodu už v najbližších týždňoch.

Oznámenie prichádza potom, čo minister hospodárstva SR Vazil Hudák minulý týždeň oznámil, že do konca augusta predloží ponuku na kúpu podielu aj čínska štátna spoločnosť China National Nuclear Corporation.

Záujem o zvýšenie svojho podielu v SE má stále aj štát. Rezort hospodárstva pokračuje vo výbere poradcu, ktorý by vypracoval analýzu zaoberajúcu sa vhodnosťou či nevhodnosťou vstupu štátu do procesu predaja väčšinového podielu v elektrárňach. „Budeme zvažovať rôzne alternatívy a posilnenie štátu nemusí byť len cez navýšenie množstva akcií v rukách štátu. Dá sa to robiť aj inou cestou,“ naznačil Hudák.

Minister hospodárstva rokovania zatiaľ nechcel komentovať. „Nevieme totiž, ako dopadnú rokovania medzi Enelom a EPH. Vieme zatiaľ len to, že ide o exkluzívnu dohodu. Jednania budú ďalej pokračovať. Aké bude rozdelenie aktív, alebo aké budú proporcie z hľadiska akcionárskych nastavení, to ešte vôbec nie je známe,“ povedal s tým, že pre slovenskú vládu ostáva prioritou dostavba 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach.

Talianska firma v minulosti naznačila, že počíta s predajom podielu v dvoch fázach. Na konci roka 2015 plánuje odpredať iba menšinový podiel. Predaj zostávajúcej časti naviazala práve na dokončenie elektrárne v Mochovciach.

Kto stojí za holdingom

EPH, ktorý vlastní český podnikateľ Daniel Křetinský, Patrik Tkáč a J&T v minulosti okrem iného odkúpil aj 49-percentný podiel v SPP. Hoci druhá vláda Róberta Fica opätovne menšinový podiel v SPP získala, EPH má stále pod kontrolou spoločnosť Eustream, ktorá prepravuje cez Slovensko zemný plyn.

V roku 2013 kúpil EPH od francúzskeho energetického giganta  Électricité de France (EDF) aj 49-percentný podiel s manažérskou kontrolou v distribučnej spoločnosti Stredoslovenská energetika. Ministerstvo hospodárstva SR vlastní 51 percent akcií.

EurActiv/TASR