Energetický gigant platil v Luxembursku daň 0,3 percenta, bolo to nelegálne

Margrethe Vestagerová [EPA-EFE/Olivier Hoslet]

Francúzsky koncern Engie musí Luxemburgu na ušlých daniach doplatiť 120 miliónov eur, rozhodla Európska komisia.

Európska komisia v stredu 20. júna oznámila, že Luxembursko po dobu asi desať rokov umožňovalo dvom spoločnostiam francúzskemu energetickému koncernu Engie vyhýbať sa plateniu daní zo ziskov. To je podľa pravidiel Európskej únie o štátnej pomoci nezákonné, obe spoločnosti patriace do skupiny Engie mali neprimeranú výhodu voči konkurencii.

Luxembursko musí podľa rozhodnutia Komisie zabezpečiť vrátenie okolo 120 miliónov eur na nezaplatených daniach.

Engie podľa Financial Times odmieta akúkoľvek nelegálnu štátnu pomoc. Tvrdí, že „naplno dodržiavala platnú daňovú legislatívu“. Proti rozhodnutiu Komisie sa chce odvolať na Súdnom dvore Európskej únie.

Dlh alebo vlastný kapitál?

Komisárka zodpovedná za hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová v správe pre médiá spresnila, že Luxembursko poskytlo francúzskej spoločnosti Engie (predtým GDF) nezákonné daňové výhody. Išlo o firmy Engie Treasury Management a Engie LNG Supply, ktoré sú súčasťou koncernu Engie.

Poľský protimonopolný úrad začal vyšetrovať Gazprom a spol. pre Nord Stream 2

Úrad pre ochranu konkurencie a spotrebiteľov sa sťažuje, že ruské a európske firmy nerešpektujú jeho rozhodnutie o novom plynovode. Gazprom tvrdí opak.

„Pri daňových rozhodnutiach boli schválené dve zložité štruktúry financovania zavedené spoločnosťou Engie, ktoré tou istou transakciou narábajú nekonzistentným spôsobom, raz ako s dlhom a raz ako s vlastným kapitálom. To umelo znížilo daňové zaťaženie spoločnosti, vďaka čomu Engie v priebehu desaťročia uhradila efektívnu sadzbu dane z príjmov právnických osôb vo výške 0,3 percenta z niektorých ziskov v Luxembursku,“ vysvetlila Vestagerová. „Takéto selektívne zdaňovanie je nezákonné,“ zdôraznila komisárka.

Vyšetrovanie rozbehla Komisia v úlohe európskeho protimonopolného úradu v septembri 2016. Jeho záver bol záver taký, že dve série daňových rozhodnutí, ktoré bez akéhokoľvek platného odôvodnenia vydalo Luxembursko, umelo znížili daňové zaťaženie spoločnosti Engie v tejto krajine počas jedného desaťročia.

Engie bola v Luxembursku zvýhodnená

Skupina Engie v roku 2008 a 2010 zaviedla zložité štruktúry financovania pre dve zo svojich spoločností v Luxembursku – Engie LNG Supply a Engie Treasury Management. Táto schéma zahŕňala trojstranné transakcie medzi Engie LNG Supply a Engie Treasury Management a dvoma ďalšími spoločnosťami skupiny Engie na území Luxemburska.

Denis Simonneau: Vďaka Nord Streamu 2 klesnú ceny plynu pre Slovensko

Nový plynovod je úplne kompatibilný s energetickou úniou, hovorí predseda francúzskeho think-tanku EuropaNova DENIS SIMONNEAU.

Komisia dospela k záveru, že prístup luxemburských úradov k týmto finančným štruktúram neodráža hospodársku realitu. Naopak, že príslušné daňové rozhodnutia poskytli skupine Engie selektívnu hospodársku výhodu, keď jej firmám umožnili platiť nižšiu daň, ako odvádzali iné spoločnosti podliehajúce rovnakým vnútroštátnym daňovým pravidlám. Engie LNG Supply mala podľa Komisie platiť daň 29 percent.

Podľa stanoviska Komisie uvedená schéma skupine Engie umožnila vyhnúť sa plateniu dane z 99 percent ziskov vytvorených Engie LNG Supply a Engie Treasury Management v Luxembursku.