Eni: Južný tok a Nabucco by mali spolupracovať

FOTO TASR/AP/Dmitry Lovetsky

„Ak by sa všetci partneri rozhodli spojiť dva plynovody na spoločnej časti trasy, ušetrili by sa investície, prevádzkové náklady a zvýšila by sa celková návratnosť,“ vyhlásil Paolo Scaroni, výkonný riaditeľ talianskeho energetického koncernu Eni SpA na konferencii Cambridge Energy Research Associates v amerikom Houstone.

Do roku 2020 bude Európa potrebovať doviezť ročne o 180 mld. kubických metrov zemného plynu viac. V rovnakom čase však bude výrazne rásť spotreba energií aj v Číne, Indii a v tichomorských štátoch OECD, dopĺňa riaditeľ Eni. Pre porovnanie, Rusko dnes do Európy vyváža 300 mld. kubických metrov plynu ročne.

Objavenie zásob zemného plynu v bridlicových vrstvách na území USA uvoľní časť svetovej ťažby pre zásobovanie ostatných krajín. Dopyt v Európe by mohol uspokojovať plyn z Afriky, Turkménska a z Kazachstanu, ak by existovali plynovodné prepojenia a dopravné trasy, upozorňuje Scaroni.

Ak by sa plynovody Južný tok a Nabucco „čiastočne zlúčili“, ako navrhuje Scaroni, konzorciá by sa museli spoločne rozhodnúť, či ako tranzitnú krajinu uprednostnia Rumunsko alebo Srbsko.

Európska komisia zatiaľ nezaujala stanovisko k vyhláseniam talianskeho energetického koncernu.