ETS: Skoré zavedenie stabilizačnej rezervy neisté

Zdroj: EurActiv.com

Najväčšia skupina Európskeho parlamentu Európskych ľudovcov (EPP) stiahla svoj kompromisný návrh reformy Európskeho systému obchodovania s emisiami (ETS) len pár dní pred tohto týždňovým hlasovaním o zavedení stabilizačnej rezervy.

V súčasnosti sa v ETS systéme, ktorý má slúžiť na spoplatňovanie znečisťovania, nachádza približne 2 miliardy prebytočných emisných povoleniek, ktoré sa nazbierali počas zníženej hospodárskej činnosti v dôsledku ekonomickej krízy.

Cena tony emisií CO2 sa tak pohybuje na minimálnej úrovni, čo znečisťovateľov dostatočne nemotivuje k investícií do nízkouhlíkových a zelených technológií.

Rezervný mechanizmus by mal pomôcť odstrániť prebytočné povolenky v systéme a zdvihnúť ceny uhlíku, ktoré sa od roku 2008 prepadli až o 70%.

Európska ľudová strana sa rozhodla vytvoriť koalíciu s Európskymi konzervatívcami a reformistami a podporiť pôvodný návrh Komisie, ktorý počíta so zavedením rezervy až v roku 2021. S týmto návrhom súhlasí aj Poľsko, ktorého energetický sektor je výrazne závislý na uhlí.

Ostatné štyri skupiny vo výbore pre priemysel (ITRE) podporujú návrh Nemecka a Veľkej Británie, ktorí si želajú trhovú stabilizačnú rezervu uviesť do praxe čo najskôr a to už v roku 2017.

Kompromisný návrh, ktorý sa EPP rozhodla stiahnuť najmä kvôli tlaku poľských členov, rátal s rokom 2019.

„Podobne ako je rozdelená Európa, sme rozdelení aj my. Staré členské štáty EÚ, ktoré nie sú závislé na uhlí žiadajú skoršie zavedenie, a národy v krajinách strednej a východnej Európe sú v snahe ochrániť svoje hospodárstva rozhodne za neskoršie zavedenie,“ povedal pre agentúru Bloomberg europoslanec za Európskych konzervatívcov Marek Gróbarczyk.

Švédsky europoslanec za liberálov Fredrick Federley verí, že za takýchto okolností má ich návrh ešte väčšie šance na úspech. „Sme o krok bližšie k väčšine pre 2017,“ povedal pre agentúru Reuters.  

Obchodníci s emisiami tvrdia, že trhy očakávajú skorší dátum zavedenia stabilizačnej rezervy, ako sa uvádza v návrhu Komisie. V prípade, že sa politickým lídrom nepodarí dohodnúť, očakávajú prudký prepad cien emisných povoleniek.

Potom, čo EPP oznámila stiahnutie kompromisného návrhu sa cena za tonu emisií prepadla takmer o 3%.

Štvrtkové hlasovanie vo výbore Európskeho parlamentu pre priemysel bude iba čiastkové. Ďalšie hlasovanie prebehne 24. februára vo výbore pre životné prostredie (ENVI). 

Výsledky hlasovaní budú slúžiť ako východisková pozícia Parlamentu počas rokovaní s predstaviteľmi Rady nazývaného aj trialóg. Spoločné stavisko bude musieť odobriť plenárne zasadnutie Parlamentu a členské štáty EÚ.

Rueters