EÚ a blízkovýchodný zemný plyn

Členovia Európskej komisie, Andris Piebalgs a Benita Ferrero-Waldner, sa včera (5.5.) stretli so zástupcami Egypta, Sýrie, Iraku, Jordánska, Libanonu a Turecka. Dôvodom spoločnej schôdzky boli rozhovory o pripojení sa arabských krajín k plynovodu Nabucco.

Hoci sa jednotliví zástupcovia nedohodli na žiadnych konkrétnych cieľoch, EÚ verí, že sa jej podarí získať prístup do arabského plynovodu. Tamojšia infraštruktúra prepraví ročne 10 mld. kubických metrov zemného plynu z Egypta cez Jordánsko do Sýrie.

Podľa predstáv Komisie by sa mohol arabský plynovod spojiť s tureckou energetickou sieťou do konca roka 2009. Po tom, čo by bol v roku 2013 dokončený projekt Nabucco, došlo by k ďalšiemu prepojeniu. Krajiny EÚ by v roku 2013 mohli v ideálnom prípade odoberať z arabských krajín 7 mld. kubických metrov energetickej suroviny za jeden rok. Je však otázne, do akej miery dokáže tento príspevok zamiešať energetickými kartami, keďže Európa ročne spotrebuje 500 mld. kubických metrov.

Pohnútkou pre nadväzovanie nových energetických partnerstiev je energetická závislosť na dodávkach z Ruska. V súčasnosti uspokojuje ruský štátny monopol Gazprom 40% európskeho dopytu, do roku 2030 by sa mal podiel zvýšiť na 60%. Súčasne si Rusko upevňuje svoju energetickú pozíciu v Strednej Ázii a uzatvára s tamojšími republikami rôzne pakty o prístupe k nerastnému bohatstvu, naposledy v apríli s Turkménskom (EurActiv 15/04/08).

Komisár Piebalgs povedal, že Rusko “neprejavilo žiadny záujem” o napojenie sa do plynovodu Nabucco. Dodal, že pre EÚ je kľúčová “diverzifikácia” energetických dodávok. Komisárove slová prišli deň po jeho návšteve Moskvy (4.5.), kam odletel rokovať o rusko-európskych energetických vzťahoch pred nadchádzajúcim stretnutím ministrov energetiky krajín G8. Ministerská schôdzka je naplánovaná na 8. júna.