EÚ hľadá nové zdroje zemného plynu

EÚ a Turkménsko podpísali dohodu o dodávkach zemného plynu uplynulý týždeň. Prezident Gurbanguly Berdymukhammedov a komisárka Benita Ferrero-Waldner sa dohodli, že stredoázijská krajina dodá Spoločenstvu ročne 10 mld. m3 energetickej suroviny. S dodávkami by sa malo začať na budúci rok.

Turkménsky plyn závislosť EÚ na dodávkach z Ruska nezvráti. Európa spotrebuje ročne 500 mld. m3 suroviny. Komisárka Ferreo-Waldner si však myslí, že ročná dodávka 10 mld. m3 je „veľmi dôležitým prvým krokom,“ uviedol denník Financial Times.

Otázka prepravy plynu sa zatiaľ nevyriešila. EÚ dúfa, že Turkménsko bude surovinu prepravovať po Kaspickom mori a plyn napumpuje do miniplynovodu Nabucco, ktorý obchádza územie Ruska a energetické zdroje prepravuje cez územie Turecka.

Voči dohode medzi EÚ a Turkménskom namietajú ostatné štáty s prístupom ku Kaspickému moru. Do opozície sa tiež stavia Rusko, ktoré je silným hráčom v regióne. Na druhej strane aj Rusko hľadá nové zdroje zemného plynu s cieľom zabezpečiť svojim európskych zákazníkom dodávky v dohodnutom objeme. Preto aj ono podpísalo s Turkménskom dohodu o prístupe k nerastnému bohatstvu.

Európskej únii sa črtá aj dohoda o dodávkach zemného plynu z Iraku. Iracký premiér Nuri al-Maliki by ju mohol podpísať už tento týždeň počas svojej oficiálnej návštevy v Bruseli. Predpokladá sa však, že dohoda by mala mať len rámcový charakter a zatiaľ by nemala hovoriť o konkrétnom objeme energetických dodávok. Irak by sa tiež zrejme napojil na plynovod Nabucco.