EÚ predstavila plán na diverzifikáciu dodávok plynu

Zdroj: TASR/AP

V rámci energetickej ofenzívy, ktorá má pomôcť znížiť závislosť únie na ruskom plyne hľadá EÚ nových dodávateľov. „Zatiaľ sa sústreďujeme najmä na stredomorskú oblasť,“ potvrdil novinárom eurokomisár pre klímu a energetiku Miguel Arias Cañete pričom naznačil, že Alžírsko poskytuje „enormné možnosti.“

Komisia už plánuje začiatkom budúceho roka usporiadať podnikateľské fórum, ktoré má zistiť dôvody chronického nedostatku investícií do alžírskych kapacít na ťažbu zemného plynu. Preskúma aj možnosti, ako vyťažiť nevyužité rezervy konvenčného ale aj nekonvenčného plynu.

Zdá sa, že najväčším problémom je, že Alžírsko preferuje dlhodobé kontrakty, aké má napríklad s krajinami podpísané ruský energetický gigant Gazprom. EÚ sa však prikláňa skôr k trhovým mechanizmom a k spotovému trhu so zemným plynom.

Komisár taktiež naznačil, že európski investori sú v Alžírsku nútení vstupovať do spoločných obchodov so štátnou ropnou a plynárenskou spoločnosťou Sonatrach, v ktorých majú zásadne menšinový podiel.

„Európania zatiaľ veľmi neinvestujú v Alžírsku a plynovody sú vyťažené len čiastočne alebo ostávajú úplne prázdne. Ale práve táto krajina by mohla byť bezpečným zdrojom dodávok a preto by sme k nim mali mať bližší vzťah,“ naznačil Cañete.

Medzi ďalšie krajiny na zozname partnerov patrí Nórsko, ktoré v máji tohto roka predbehlo Rusko a stalo sa najväčším dodávateľom zemného plynu do EÚ. V októbri tohto roka začne EÚ dialóg na vysokej úrovni o energetickej spolupráci aj s Tureckom.

LNG vs. plynovody

Eurokomisár Cañete a šéfka európskej diplomacie Frederica Mogherini potvrdili, že budú spolupracovať pri rokovaniach o dodávkach zemného plynu s krajinami ako je Rusko.

Cañete zároveň naznačil, že EÚ v najbližšej budúcnosti ostane závislá na ruskom plyne. Myslí si však, že „ak bude väčšia konkurencia pôjde dolu aj cena.“

Pomôcť by mala väčšia prepojenosť plynovodnej infraštruktúry členských štátov. Cañete zdôraznil najmä problém prepojenia Francúzska, Pobaltských štátov a juhovýchodnej Európy, kde je pripravených 14 projektov.

Dôležitým bude aj dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG), ktorý sa medzi rokmi 2011 až 2014 znížil takmer o polovicu. Komisia upozornila, že EÚ je skôr „zvyškový trh“ a dováža sa iba to, čo ázijské trhy nespotrebujú alebo nie sú ochotné kúpiť.

„LNG je dnes reálnou možnosťou a dramatický zmení celý trh so zemným plynov,“ povedal Cañete s tým, že EÚ predstaví komplexnú stratégiu pre LNG a skladovanie plynu začiatkom roka 2016.

„Máme Austráliu, ktorá je jedným z najvýznamnejších dodávateľov LNG na svete. Máme USA a energetickú kapitolu v rámci TTIP, kde rokujeme o obchode s LNG. S množstvom plynu, ktorý do EÚ bude prichádzať sa LNG stane konkurencieschopné s plynovodmi a to už v strednodobom horizonte,“ dodal Cañete.