EÚ sa dnes zameria aj na Rusko

Ministri zahraničia EÚ by mali dnes odobriť obnovenie rozhovorov o novej Dohode o partnerstve a spolupráci s Ruskom. Počas uplynulých 18 mesiacov vyjednávania o strategickom dokumente úspešne blokovali Poľsko a neskôr Litva.

Litva uplynulý týždeň oznámila, že upustí od svojho veta, ak bude zoznam jej požiadaviek pripojený k mandátu pre obnovenie rozhovorov. Hoci opätovnému naštartovaniu diskusie nič nebráni, európski diplomati sú opatrní a nepokladajú vec za uzavretú. Poukazujú na početné „prekvapenia v tejto otázke,“ ktoré sa počas uplynulého roka a pol objavovali nečakane a často.

„Je jasné, že mandát bude schválený. [..] Čakáme na oficiálne oznámenie od našich partnerov v EÚ, že mandát bol schválený a sú pripravení začať rozhovory,“ cituje tlačová agentúra RIA Novosti ruského vyslanca pri Európskych spoločenstvách.

Vedúci misie EÚ v Moskve, Marc Franco, si myslí, že najťažšie časy ešte len prídu. V rozhovore pre Moscow Times 23. mája povedal: „Rozhovory môžu byť zložitejšie než ustanovenie mandátu.“ Podľa neho možno očakávať viac než rok trvajúce diskusie, predovšetkým pre komplexnosť európsko-ruskej agendy.

Rozhovorom by mali dominovať dve témy:

  • Energetika: Rusko je najväčším dodávateľom zemného plynu a ropy do Európy. V minulosti sa Európa viackrát stala rukojemníkom sporov medzi Moskvou a tranzitnými krajinami – Ukrajinou a Bieloruskom. Brusel sa súčasne snaží o postupnú diverzifikáciu energetických dodávok pre svoje členské krajiny (EurActiv 13/11/07).
  • Vstup Ruska do Svetovej obchodnej organizácie (WTO): Moskva sa už niekoľko rokov usiluje o členstvo vo WTO, ktoré by jej pomohlo v lákaní zahraničných investícií. EÚ odmieta ambície Moskvy podporiť dovtedy, pokiaľ východný sused neprehodnotí vysoké clá na vývoz stavebného dreva a vysoké poplatky pre európskych leteckých dopravcov, ktorí prelietajú ponad územím Sibíri (EurActiv 18/02/08).