EÚ uzavrela svoj trh s emisiami, nie je bezpečný

Komisia dočasne zablokovala väčšinu hubu ETS, s objemom 92 miliárd eur po tom, ako neznámy páchateľ ukradol emisné povolenky v hodnote asi sedem miliónov eur z registra Českej republiky.

Táto krádež a hackerský útok na rakúsky register dňa 10. januára je ďalším v sérii škandálov, ktoré za posledné dva roky ETS zasiahli, vrátane podvodov s DPH, phising scamu a opätovného predaja emisných povoleniek.

„Všetci obchodníci opustili trh – je to vážne,“ povedal jeden z obchodníkov s emisiami.

Jos Delbeke, generálny riaditeľ Komisie pre klimatické opatrenia, uviedol, že integrita trhu nie je ohrozená, ale európske vlády zlyhali vo svojich povinnostiach.

„Nemám slov na to, akú nedbalosť niektoré štáty preukazujú,“ povedal a dodal, že viacero krajín Komisia upozornila na možné nebezpečenstvo: „Zdá sa, že členské štáty nebrali náš odkaz vážne.“

Hovorkyňa komisárky pre klimatické opatrenia uviedla: „V tejto fáze, ide o krádež, nie sabotáž…Možno ide o koordinovanú činnosť, pretože nedávne incidenty sa udiali v priebehu posledných piatich dní.“

Rozsah obmedzenia

Uzamknutie spotových obchodov Komisiou naďalej umožňuje termínové obchody a obchodovanie s ďalšími derivátmi, ktoré tvoria asi 75% trhu, uvádza Reuters.

Česká republika, Grécko, Estónsko a Poľsko uzatvorili svoje registre emisného obchodovania v stredu. Už v utorok uzavrelo register Rakúsko, a to až do odvolania. Následne Komisia uzatvorila celý systém.

Francúzska burza BlueNext taktiež pozastavila obchodovanie, a to z dôvodu problémov s odfiltrovaním ukradnutých povoleniek z obehu.

Emmanuel Fages zo spoločnosti Societe Generale/Orbeo sa vyjadril: „Môže to mať psychologický efekt na ceny ale nemyslím si, že čo sa týka cien, tak sa trh rozpadne, pokiaľ teda každý panicky nezačne likvidovať svoju pozíciu.“

Teraz oprava, detaily až budúci týždeň

Komisia vyhlásila, že začiatkom budúceho týždňa poskytne bližšie informácie a pracuje na tom, aby prechodné opatrenia boli čo najskôr odstránené.

„Komisia stanoví spolu s národnými orgánmi, aké minimálne bezpečnostné opatrenia treba zaviesť pred tým, ako odstránime pozastavenie registra,“ uvádza sa v stanovisku Komisie.

Jos Delbeke zdôraznil, že jeho tým bude v nasledujúcom týždni horlivo pracovať na oprave systému a od roku 2013 Únia prejde na bezpečnejší centralizovaný register, ktorý by mal zaviesť prísnejší dohľadu nad trhom.

„V týždni, keď je trh uzatvorený, pýtame sa každého členského štátu jednotlivo, čo urobil na svoju ochranu proti útokom a krádežiam,“ uviedol.

Komisia verí, že uzatvorením celého trhu bude schopná vystopovať ukradnuté povolenky. Pôvodne sa predpokladalo uzamknutie až do 26. januára, ale hovorkyňa Maria Kokkonen naznačila, že jednotlivé štáty znovu-otvoria svoje národné registre po tom, ako dokážu, že vhodne zvýšili svoju ich zabezpečenie.

Chýbajúce povolenky

V stredu spoločnosť Blackstone Global Ventures oznámila, že z jej českého účtu zmizlo 475.000 emisných povoleniek.

„Považujeme ich za ukradnuté,“ povedal maklér firmy Daniel Butler agentúre Reuters. „Vieme, že ich prvá dodávka šla do Estónska. Po tom už ale nemáme ďalšie informácie.“

Páchatelia pravdepodobne ukradli detaily prístupových hesiel vytvorením falošných internetových stránok alebo odkazov, ktoré napodobnili tie legitímne. Následne sa prihlásili na účty podvedenej firmy a odoslali povolenky na vlastný účet s cieľom predať ich na otvorenom trhu.

Podľa Delbekeho je ešte skoro hovoriť o presnej hodnote chýbajúcich povoleniek: „Stále naplno vedieme vyšetrovanie. Nemáme ešte presnú predstavu.“ Registre boli v pohotovosti už od novembra, kedy sa z rumunského účtu cementárne Holcim stratili povolenky za 1,6 miliónov eur.

(EurActiv v spolupráci s Reuters)