EÚ zafinancuje poľsko-litovský plynovod

Zdroj:TASR

Lídri Poľska, Litvy, Estónska a Lotyšska spolu s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom podpísali zmluvu o výstavbe plynovodného prepojenia, ktorá „ukončí izoláciu Pobaltských krajín“.

Tri bývalé krajiny Sovietskeho zväzu sú ešte stále do veľkej miery závislé na dodávkach zemného plynu z Ruska. Prepojenie plynovodných a elektrických sústav týchto krajín so zvyškom EÚ plánujú už roku 2008.

Nové 534 kilometrové plynovodné potrubie prepojí poľskú Rembelszczynu s litovským mestom Jauniunai. Litva zároveň nedávno spustilo do prevádzky aj terminál na skvapalnený plyn (LNG), cez ktorý dováža plyn z Nórska.

V pláne sú aj ďalšie infraštruktúre projekty, ktoré umožnia prístup k plynu „zo západu“ aj ostatným Pobaltským krajinám.

Náklady na vybudovanie plynovodu odhadujú na 558 miliónov eur. EÚ na projekt prispeje približne 300 miliónmi z Fondu na prepájanie Európy.

„Je to doposiaľ naša najväčšia investícia do takéhoto projektu,“ povedal vo svojom slávnostnom príhovore predseda Komisie Juncker. „Je to však investícia do Energetickej únie a tá je jednou z priorít Komisie,“ dodal.

Práve na novom plynovode by mali začať už na budúci rok. Plne funkčný by mal byť už v decembri 2019, pričom počiatočná kapacita plynovodu bude 2,5 miliárd kubických metrov plynu ročne (bcm) s možným rozšírením na 4 bcm. To by malo pokryť takmer celú spotrebu plynu troch Pobaltských krajín.