EÚ zavrela Iránu ropný kohútik

Členské štáty EÚ sa na ropnom embargu dohodli ešte v januári, aby prinútili Teherán zastaviť obohacovanie uránu.

EÚ a USA obviňujú Irán z toho, že vyvíja jadrovú zbraň. Irán obvinenia vytrvalo odmieta a trvá na tom, že urán obohacuje na mierové účely.

Hrozba embarga, spolu s ďalšími sankciami, už prinútili Teherán vrátiť sa po viac ako roku k rokovaciemu stolu. Päť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN a Nemecko, zastupovala na rokovaniach šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová. Rokovania sú však zatiaľ v slepej uličke. Ďalšie kolo rokovaní sa očakáva tento týždeň v Istanbule.

Ešte pred nadobudnutím účinnosti embarga sa objavili signály z Veľkej Británie a Francúzska, že EÚ by mala sankcie ešte viac posilniť.

Diplomati a experti sa zhodujú, že manévrovací priestor európskych vlád je v tejto oblasti značne obmedzený. Nemenovaný predstaviteľ EÚ uviedol, že mnohé z toho, čo sa malo urobiť, sa už urobilo a ďalšie možnosti už nie jednoducho nie sú.

Účinnosť sankcií zoslabuje aj rastúci počet podnetov od iránskych ropných firiem na Európsky súdny dvor. V dvoch prípadoch súd uviedol, že európske štáty nemali dostatok dôkazov o tom, že sa spoločnosti, postihnuté sankciami, podieľali na nukleárnych aktivitách.

Jeden diplomat označil tieto aktivity za pokus o rozvrátenie systému sankcií.

Na druhej strane Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) uviedla, že príjmy z predaja ropy v tomto roku klesli asi o 40 %. Irán je druhým najväčším producentom ropy v rámci Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a až 80 zahraničných príjmov získava prostredníctvom jej exportu. Ropa predstavuje asi polovičný podiel na rozpočtových príjmoch.

Pred embargom vyvážal Irán na európske trhy asi pätinu zo svojej ropy. V dôsledku sankcií klesá hodnota iránskej meny, rialu. Inflácia vzrástla na takmer 20 %. Desiatky tisíc Iráncov strácajú prácu. V marci o tom informoval európsky štatistický úrad Eurostat.

Raketové testy

USA vítajú ropné embargo a ďalšie sankcie zo strany EÚ a tvrdia, že Teherán bol dostatok času na podniknutie ráznejších krokov. „Toto kolektívne rozhodnutie 27 krajín EÚ predstavuje významný dodatočný záväzok zo strany našich európskych spojencov a partnerov usilovať sa o pokojné vyriešenie obáv medzinárodného spoločenstva z iránskeho jadrového programu,“ citovala hovorcu Bieleho domu Jaya Carneyho agentúra Reuters.

Teherán disponuje dostatočným množstvom finančných zdrojov na to, aby uspokojil svoje dovozné potreby, citovala agentúra AP guvernéra iránskej centrálnej banky Mahmúda Bahmáního.

Bahmání podľa iránskej polooficiálnej agentúry Mehr tiež vyhlásil, že Irán bude čeliť nepriateľskej politike.

Izrael sa vyhráža, že ak diplomatické aktivity zlyhajú, tak je pripravený na Irán zaútočiť vojensky. USA túto možnosť pripúšťa, aj keď až ako posledné riešenie.

Reakciou Iránu  je avízo trojdňových raketových testov, ktoré majú prebehnúť tento týždeň. „Ak sa o niečo pokúsia, pre nás bude ospravedlniteľné, že ich zmetieme zo zemského povrchu,“ povedal generál revolučných gard Amir Ali Hajizadeh.

(TASR/Reuters/EurActiv)