EurActory40: Najvplyvnejším v oblasti energetickej efektívnosti je Šefčovič

Maroš Šefčovič. Zdroj: TASR

EurActiv zverejnil rebríček 40 najvplyvnejších aktérov v oblasti európskej politiky energetickej efektívnosti. Na prvom mieste EurActory40 sa umiestnil podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič.

,,EurActiv zvolil veľmi aktuálnu a absolútne prioritnú tému. Problematika energetickej efektívnosti sa týka každej jednej našej domácnosti,” povedal Šefčovič v stanovisku zaslanom médiám. “Energetika súčasnosti už dávno nie je len o kvantite energie, ale predovšetkým o jej kvalite, o tom, ako inováciami, modernými a čistými technológiami dokážeme šetriť nielen našu spotrebu, ale aj naše životné prostredie a planétu, ” uviedol slovenský eurokomisár.

Zoznam najrešpektovanejších osobností v energetike EurActory40 zostavoval EurActiv už po druhýkrát. Rebríček, ktorý bol venovaný európskej politike energetickej únie, zverejnil vo februári. Aj v ňom sa na prvé miesto prebojoval Šefčovič.

Čítajte aj: Šefčovič je najvplyvnejšou osobnosťou energetiky

V oblasti energetickej efektívnosti, ktorú mapuje júnový EurActory40, sa na druhom mieste ocitol komisár Miguel Arias Cañete a na treťom mieste riaditeľka direktoriátu na generálnom riaditeľstve Európskej komisie pre energetiku Marie Donnellyová.

Šefčovič je podľa prehľadu jediný Slovák, ktorý sa do rebríčka dostal. Z postkomunistických krajín sa v ňom objavili ešte Bulhar Julian Popov (European Climate Foundation) na 25. mieste a Poliak Jerzy Buzek (Európsky parlament) na 29. mieste.

Dve tretiny zo 40 aktérov tvoria muži, jednu ženy. Najväčšiu skupinu predstavujú aktivisti. Druhú najväčšiu skupinu tvoria predstavitelia inštitúcií, tretiu analytici.

Osobnosti pochádzajú najčastejšie z Veľkej Británie (10) a z Nemecka (8).

Projekt EurActory funguje ďalej. Pre prihlásenie zostáva otvorený všetkým expertom.