Európa má pred zimou prázdne zásobníky plynu, pomôcť jej chce Nórsko

Najväčšie nórske ťažobné pole zemného plynu Troll v Severnom mori. [EPA/Ruhrgas]

Nórsko dovolí štátnemu koncernu Equinor zvýšiť vývoz z dvoch pobrežných polí počas nasledujúcich 12 mesiacov. Dôvodom je nedostatok plynu v Európe, ktorého cena pred  zimou dosahuje nové maximá.

Nórska spoločnosť Equinor, ktorá je druhým najväčším dodávateľom plynu do Európy po ruskom Gazprome, uviedla, že vláda jej umožní zvýšenie exportu celkovo o 2 miliardy kubických metrov (m3). Nórsko povolilo vývoz plynu z ťažobných polí Troll a Oseberg na jeden rok. Tento nárast vývozu podľa výpočtov agentúry Reuters zodpovedá takmer dvom percentám ročného nórskeho exportu plynu.

Klimatický šéf Komisie: Za rekordnými cenami energií je závislosť Európy na fosílnych palivách

Vysoké ceny energií v európskych krajinách sú jasným signálom, aby Únia urýchlila zelený prechod a utlmila využívanie fosílnych palív, povedal podpredseda Komisie pre zmenu klímy Frans Timmermans.

Európe hrozí plynová kríza

Globálne ceny zemného plynu počas nadchádzajúcej zimy prekonajú pravdepodobne doterajšie rekordy. Cena plynu na určujúcom holandskom uzle TTF (Title Transfer Facility),  sa tento rok viac než strojnásobila, čo prudko zvyšuje ceny elektriny pred zimnou vykurovacou sezónou.

Rast cien spôsobil zvýšený dopyt po zemnom plyne v domácnostiach, keďže zima bola dlhá a veľa Európanov kvôli pandémii pracovalo z domu. Zároveň v prvom štvrťroku 2020 ožila priemyselná produkcia. Po studenej zime nasledovalo výnimočne horúce leto, takže ľudia viac využívali klimatizáciu, ktorá je energeticky veľmi náročná. Vysoký dopyt po zemnom plyne preto pretrval aj v druhom štvrťroku bez toho, aby sa podarilo obnoviť zásoby v zásobníkoch.

Okrem nárastu dopytu bola však v hre aj pokles na strane ponuky. Rusko obmedzilo dodávky do Európy kvôli vysokému domácemu dopytu a vysokým cenám skvapalneného plynu (Liquified Natural Gas – LNG), ktoré súvisia s hospodárskym oživením Ázie. Rusko tiež potenciálne obmedzuje dodávky zemného plynu do Európy, aby podporilo opodstatnenosť Nord Stream 2, v ktorom by mal začať prúdiť plyn už najbližšie mesiace.

Práve kvôli nedostatku plynu v Európe je podľa Equinoru vhodný čas na zvýšenie exportu na európsky trh. „Pracujeme na tom, aby sme zvýšili vývoz z našich polí na nórskom kontinentálnom šelfe,” uviedla vo vyhlásení nórska spoločnosť.
Zvýšenie vývozu bude rovnomerne rozdelené medzi polia Troll a Oseberg. Nórska vláda stanovuje produkčné kvóty pre ťažobné pole Troll a niektoré ďalšie veľké polia, aby zabezpečila, že krajina dokáže postupom času maximalizovať produkciu ropy a plynu.
Nórsko za posledné dva roky exportovalo do Európy cez plynovody okolo 106 miliárd m3 zemného plynu ročne.

Elektrina prudko zdražie. Domácnosti a malé podniky uchránime, sľubuje ministerstvo

Regulačný úrad v júli upozornil, že v dôsledku rastu cien ropy a plynu zdražie budúci rok energia aj na Slovensku. Ministerstvo hospodárstva chce dopady na slovenské domácnosti a podnikateľov zmierniť.

Nóri chcú ťažiť napriek klimatickým záväzkom

Nórsko nedávno ohlásilo, že plánuje ťažiť zemný plyn do roku 2050. Jeho plány neovplyvnili klimatické ciele Únie ani predpokladaný pokles dopytu v dôsledku dostavania plynovodu Nord Stream 2. Krajina je najväčším producentom ropy a zemného plynu v západnej Európe a pokrýva približne 22 percent ročnej spotreby Únie.

Plány na ďalšiu ťažbu sa týkajú ťažobného poľa Troll. Podľa spoločnosti Equinor je Troll najväčším nórskym ložiskom plynu a vykrýva približne 8 percent európskej spotreby.

„Ďalší rozvoj ťažobného poľa Troll (…) posilňuje schopnosť Nórska zabezpečiť dodávky plynu do Európy v nasledujúcich desaťročiach,” uviedla spoločnosť vo vyhlásení.

Motiváciou sú tiež nízke náklady na zahájenie tretej fázy ťažby, keďže spoločnosť Equinor opätovne použila existujúcu infraštruktúru. Tretia etapa ťažby zemného plynu z pobrežného ložiska Troll by mala trvať do roku 2050. Ročný príjem nórskej vlády by mal byť viac ako 17 miliárd korún, uviedla spoločnosť.

Partner