Európska komisia schválila používanie sójových bôbov zo Spojených štátov v biopalivách do roku 2021. Rozhodnutie je súčasťou snahy Únie zabrániť transatlantickej obchodnej vojne.
Sójové bôby zo Spojených štátov môžu byť použité v biopalivách v Európskej únii. Svoje rozhodnutie oznámila Európska komisia v utorok (29. januára).
Toto rozhodnutie je súčasťou snahy európskeho bloku zlepšiť napäté obchodné vzťahy so Spojenými štátmi.
Dohoda s Amerikou
Americký prezident Donald Trump v júli súhlasil, že nezavedie clá na dovoz automobilov z EÚ, kým obe strany hľadajú spôsoby, ako podporiť obchod, vrátane možnej dohody o odstránení ciel na priemyselné výrobky bez automobilov a zvýšenia dovozu sóje a skvapalneného zemného plynu do EÚ.
Komisia vo svojom vyhlásení uviedla, že rozhodnutie o použití americkej sóje na výrobu biopalív by platilo do 1. júla 2021. Ale mohlo by pokračovať aj po tomto dátume, ak budú splnené kritériá trvalej udržateľnosti stanovené v nových pravidlách EÚ na obdobie 2021-2030.
„Dnešné rozhodnutie je novým dôkazom toho, že Európska únia si plní svoje záväzky,“ povedal hovorca Komisie.
Čínsky faktor
Komisia, ktorá rokuje o obchode v mene 28 štátov EÚ, uviedla, že júlová dohoda medzi predsedom Komisie Jean-Claudom Junckerom a prezidentom Trumpom viedla k zvýšeniu dovozu americkej sóje o 112 percent v druhej polovici roka 2018. Podiel americkej sóje na trhu v EÚ je teraz zhruba 75 percent.
Tento nárast bol spôsobený poklesom cien sójových bôbov z Spojených štátov po tom, ako Čína zvýšila clá na americkú sóju v rámci obchodnej vojny s Washingtonom, a nie vďaka dohode s EÚ, tvrdia analytici.
EÚ dováža približne 14 miliónov ton sójových bôbov ročne ako krmivo pre zvieratá.