Európa môže na výrobu biopalív používať americkú sóju

Sójová žatva. [EPA-EFE/Sebastiao Moreira]

Európska komisia schválila používanie sójových bôbov zo Spojených štátov v biopalivách do roku 2021. Rozhodnutie je súčasťou snahy Únie zabrániť transatlantickej obchodnej vojne.

Sójové bôby zo Spojených štátov môžu byť použité v biopalivách v Európskej únii. Svoje rozhodnutie oznámila Európska komisia v utorok (29. januára).

Toto rozhodnutie je súčasťou snahy európskeho bloku zlepšiť napäté obchodné vzťahy so Spojenými štátmi.

Dohoda s Amerikou

Americký prezident Donald Trump v júli súhlasil, že nezavedie clá na dovoz automobilov z EÚ, kým obe strany hľadajú spôsoby, ako podporiť obchod, vrátane možnej dohody o odstránení ciel na priemyselné výrobky bez automobilov a zvýšenia dovozu sóje a skvapalneného zemného plynu do EÚ.

Komisia vo svojom vyhlásení uviedla, že rozhodnutie o použití americkej sóje na výrobu biopalív by platilo do 1. júla 2021. Ale mohlo by pokračovať aj po tomto dátume, ak budú splnené kritériá trvalej udržateľnosti stanovené v nových pravidlách EÚ na obdobie 2021-2030.

„Dnešné rozhodnutie je novým dôkazom toho, že Európska únia si plní svoje záväzky,“ povedal hovorca Komisie.

Čínsky faktor

Komisia, ktorá rokuje o obchode v mene 28 štátov EÚ, uviedla, že júlová dohoda medzi predsedom Komisie Jean-Claudom Junckerom a prezidentom Trumpom viedla k zvýšeniu dovozu americkej sóje o 112 percent v druhej polovici roka 2018. Podiel americkej sóje na trhu v EÚ je teraz zhruba 75 percent.

Dovoz americkej sóje do EÚ rástol už aj pred dohodou Juncker-Trump

K nákupu väčšieho množstva americkej sóje a zemného plynu sa Únia zaviazala na minulotýždňovej schôdzke s Donaldom Trumpom. Ovdrátila tak jeho rozhodnutie zvýšiť clá na dovoz európskych automobilov.  

Tento nárast bol spôsobený poklesom cien sójových bôbov z Spojených štátov po tom, ako Čína zvýšila clá na americkú sóju v rámci obchodnej vojny s Washingtonom, a nie vďaka dohode s EÚ, tvrdia analytici.

EÚ dováža približne 14 miliónov ton sójových bôbov ročne ako krmivo pre zvieratá.