Európa odmieta vyjednávať so Spojenými štátmi pod nátlakom

Európski lídri na summite v Bruseli [TASR/AP/Geert Vanden Wijngaert]

Európska exekutíva otvorila vyšetrovanie amerických opatrení, ktoré môže viesť k zavedeniu vlastných taríf alebo kvót pre ochranu oceliarskeho priemyslu.

Európska komisia začala v pondelok 26. marca skúmať, či po zavedení ciel na dovoz ocele a hliníka do Spojených štátov nezaplaví Európu oceľ od prevažne ázijských výrobcov.

Americké tarify vo výške 25 percent na oceľ a 10 percent na hliník nadobudli účinnosť v piatok 23. marca.

Európska únia a šesť ďalších krajín získali dočasné výnimky.

Americký dovoz tvorí len 1 percento

Komisia má obavy, či výrobcovia ocele, na ktorých sa vzťahujú americké tarify, nepresmerujú vývoz svojich produktov do Európy.

Vyšetrovanie, ktoré môže trvať až deväť mesiacov, by mohlo viesť k zavedeniu vlastných kvót alebo taríf na oceľ v Európskej únii vrátane nehrdzavejúcej ocele a rúr, a to v snahe zabrániť poškodeniu vlastného priemyslu.

Trump podpísal zavedenie obávaných ciel na ocel a hliník. EÚ pripravuje odvetu

Únia by podľa eurokomisárky Cecilie Malmstromovej mohla odpovedať zavedením ciel na americký bourbon, arašídové maslo, pomarančový džús či motocykle. Odvetné opatrenia plánujú aj ďalší veľkí obchodní partneri USA.

Tieto colné sadzby alebo kvóty by sa mali vzťahovať na všetky krajiny, no najviac by zasiahli najväčších vývozcov, ako sú Čína, India, Rusko, Južná Kórea a Turecko. Americká oceľ tvorí menej ako 1 percento dovozu ocele do Únie.

„Informácie, ktoré má Komisia v súčasnosti k dispozícii, odhalili, že dovoz niektorých výrobkov z ocele sa nedávno výrazne zvýšil… Existujú dostatočné dôkazy, že tieto trendy v oblasti dovozu si vyžadujú ochranné opatrenia,“ uviedla v dokumente.

Čínske ministerstvo obchodu uviedlo, že je ochotné posilniť koordináciu s Úniou, aby sa vyrovnala s chaosom spôsobeným clami na dovoz kovov v Spojených štátov. Peking dodal, že ochranné opatrenia by len zhoršili situáciu.

„Krehká“ situácia niektorých výrobkov

Komisia uviedla, že celkový dovoz ocele sa v roku 2017 zvýšil na 29,3 milióna ton zo 17,8 milióna ton v roku 2013, a to najmä v dôsledku globálnej nadmernej kapacity a opatrení prijatých tretími krajinami na obmedzenie dumpingu.

Pri niektorých výrobkoch je situácia v tomto odvetví „krehká“ a sú ohrozené ďalším zvyšovaním dovozu, ktorý je pravdepodobne dôsledkom opatrení na ochranu obchodu, vrátane nedávneho zavedenia colných sadzieb na opačnom brehu Atlantiku.

Komisia v rámci vyšetrovania preskúma situáciu jednotlivých výrobkov, a to v každej kategórii výrobkov jednotlivo, a tiež na základe najnovšieho vývoja vrátane akéhokoľvek zneužitia situácie v dôsledku opatrení v Spojených štátoch, uviedla európska exekutíva.

Ak Amerika uvalí clá na oceľ, odveta môže zastihnúť bourbon aj Harleye

Americký prezident zvažuje opatrenia na ochranu amerických oceliarov. Môže to spustiť obchodnú vojnu, varujú ich európski kolegovia.

Únia poskytla zainteresovaným stranám 21 dní na vyplnenie dotazníkov alebo na predloženie informácií na podporu vyšetrovania. Samotná EÚ má dočasnú výnimku na americká clá, ktorá platí do 1. mája.

Európa tvrdí, že chce odvrátiť obchodnú vojnu, ale Komisia navrhla sériu opatrení v prípade, že Biely dom výnimku nepredĺži a zasiahne tak výrobcov z Únie. Brusel sa potom obráti na Svetovú obchodnú organizáciu (WTO). Je pripravený zaviesť odvetné clá na celú škálu amerických výrobkov od pomarančového džúsu cez bourbon až po motocykle Harley-Davidson.

Weidmann: Cieľom má byť odstrániť bariéry

Guvernér nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann v pondelok varoval, že výnimky z nových ciel na dovoz kovov do Spojených štátov nemôžu byť považované za výhru pre systém globálneho obchodu.

Dohoda medzi Úniou a Spojenými štátmi na výnimkách odvrátila otvorený konflikt medzi dvomi najväčšími svetovými ekonomikami, priznal guvernér Bundesbank.

„To však nie je víťazstvo pre globálny voľný obchod, pretože trestné clá zostávajú v platnosti pre ostatné krajiny, ktoré si nedokážu zabezpečiť výhodnejšie zaobchádzanie, a pretože výnimka pre EÚ je len dočasná,” doplnil Weidmann.

Cieľom podľa neho nemá byť zníženie nových obchodných bariér, ale odstránenie existujúcich.

Lídri: Dočasná výnimka nestačí

Viacerí európski lídri na minulotýždňovom summite povedali, že Únia potrebuje trvalú výnimku z amerických ciel. Dočasná výnimka podľa nich nestačí.

Hlavy vlád a štátov členských krajín Únie zdôraznili, že tarifné sadzby, ktoré chcel uložiť Donald Trump na oceľ a hliník z Európy, nemožno odôvodniť na základe národnej bezpečnosti.

„Termín 1. máj stanovený pre uzavretie dohody s EÚ o clách za dovoz ocele a hliníka je nereálny“, uviedol predseda Komisie Jean-Claude Juncker pred novinármi.

Trump dočasne oslobodil Úniu od nových ciel. Zameral sa na Čínu

Americký prezident na poslednú chvíľu udelil Európskej únii a ďalším šiestim štátom dočasnú výnimku z nových ciel na dovoz ocele a hliníka. USA však hrozí obchodná vojna s Čínou. Trumpov krok ovplyvnil aj program summitu EÚ. 

Privítal skutočnosť, že Washington pristupuje k Únii ako k celku a nesnaží sa rokovania rozdeliť na 28 oddelených rokovaní. Odsúdil však stanovenie hraničného termínu pre uzavretie rokovaní.

Podľa jeho slov sa do 1. mája nepodarí vyriešiť širokú škálu problémov, o ktorých chcú Európania rokovať so Spojenými štátmi.

Macronovi prekáža pištoľ „pištoľ pri hlave“

Nemecká kancelárka Angela Merkelová upozornila, že sa treba vyhnúť „špirále obchodných opatrení“ medzi Úniou a Spojenými štátmi, lebo nikto by tým nič nezískal.

Rokovania medzi oboma stranami označila za „naliehavé“ a dodala, že Únia má záujem o spravodlivý medzinárodný mnohostranný obchod a bude sa stavať proti protekcionistickým praktikám.

Vojna slov medzi Úniou a USA: Trump pohrozil zavedením dane na európske vozidlá

“Ak EÚ mieni ešte viac zvýšiť už aj tak vysoké clá a bariéry pre americké spoločnosti, ktoré na jej území pôsobia, my jednoducho zavedieme daň na európske autá valiace sa do USA,” napísal Trump v reakcii na 

„Stratégia USA je zlá stratégia“, povedal francúzsky prezident Emmanuel Macron o návrhu Washingtonu.

Zdôraznil, že Francúzsko dočasnú výnimku na oceľ a hliník pre Úniu nepovažuje za uspokojivú a vyzval Američanov jednať v súlade s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

„O ničom nebudeme vyjednávať, kým máme priloženú pištoľ k hlave,“ varoval Macron Biely dom.