Európska komisia nebude sprísňovať normy pre zemný plyn

Spaľovanie prebytočného zemného plynu, LNG terminál, Ras Laffan, Katar. [Wikimedia Commons/Matthew Smith]

Dlho očakávaný plán Európskej únie na zníženie emisií metánu neprinesie prísnejšie regulácie. Vyplýva to z pracovného dokumentu, ku ktorému sa dostala agentúra Reuters.

Skleníkový efekt metánu, ktorý je hlavnou zložkou zemného plynu, je 25 krát väčší ako pri oxide uhličitom. Veľké množstvo tohto skleníkového plynu uniká do atmosféry pri ťažbe zemného plynu, kedy sa prebytočný plyn spaľuje (gas flaring). Veľké úniky vznikajú aj pri skladovaní a preprave zemného plynu.

Európska únia ako najväčší globálny dovozca zemného plynu, čelí tlaku investorov, environmentalistov ale aj niektorých ropných a plynárenských spoločností, aby stanovila záväzné limity metánu. Únia v súčasnosti reguluje len emisie metánu, ktoré vzniknú v Európe. Do štatistík emisií ani do klimatických cieľov nie je zarátaný metán, ktorý vznikne pri výrobe a preprave zemného plynu mimo EÚ.

Návrh stratégie EÚ pre metán, ktorý má Európska komisia zverejniť budúci mesiac, nestanovuje pre jeho emisie žiadne nové regulácie, ciele ani termíny. Podľa dokumentu by Európska komisia mala prísť budúci rok s novou legislatívou. Tá bude od ropných a plynárenských spoločností vyžadovať, aby lepšie monitorovali a vykazovali emisie metánu a jeho úniky pri opravách plynovodov. S konkrétnymi krokmi proti zámernému spaľovaniu a odvetrávaniu metánu v priemysle ráta Európska komisia podľa dokumentu najskôr v roku 2025.

Európska komisia uniknutý dokument nekomentovala, keďže „sa k pracovným dokumentom nevyjadruje, lebo sa môžu pred zverejnením meniť“.

Zemný plyn má pomôcť transformácii energetiky

Práve prístup k metánovým emisiám mal byť signálom, nakoľko Európska komisia ráta so zemným plynom pri transformácii energetiky smerom k uhlíkovej neutralite EÚ.

To, že zemný plyn bude hrať úlohu pri útlme ťažby a spaľovania uhlia, potvrdil v júni podpredseda Európskej komisie pre Zelenú dohodu Frans Timmermans. Prispelo k tomu aj Slovensko, ktoré v máji tohto roka adresovalo spolu s ďalšími siedmymi krajinami Európskej komisii stanovisko, kde obhajovalo úlohu zemného plynu pri energetickej transformácii. Členské štáty, ktoré spoločný dokument podpísali, uviedli, že zemný plyn je hlavným hnacím motorom rýchleho prechodu Európy od uhoľnej energie.

Slovensko chce pokračovať vo financovaní plynu, vyplýva z uniknutého dokumentu

Skupina ôsmich, prevažne východných krajín EÚ, sa spojila  v obrane „úlohy zemného plynu v klimaticky neutrálnej Európe“.

Dobrovoľné ciele nefungujú

Väčšina zemného plynu sa do Európy dováža z Ruska, Nórka a Alžírska. Získať overené údaje o emisiách metánu môže byť preto náročné, uvádza Reuters.

Niektoré plynárenské a ropné spoločnosti, vrátane firmy Shell a BP si už stanovili dobrovoľné ciele na zníženie emisií metánu. Environmentalisti však tvrdia, že táto snaha nestačí. Nedávne satelitné merania totiž ukázali, že skutočné emisie metánu sú výrazne vyššie ako čísla, ktoré vykazoval priemysel vo viacerých krajinách vrátane Spojených štátov.

„Príklad Spojených štátov amerických potvrdzuje, že dobrovoľné záväzky, poskytované údaje a transparentnosť zo strany priemyslu neprinášajú potrebné zníženie emisií metánu,“ hovorí Poppy Kalesi, analytička z americkej enviroorganizácie Fond ochrany životného prostredia.