Európska komisia odobrila dotácie pre hnedé uhlie na hornej Nitre

Expremiér Robert Fico (Smer-SD) v bani Nováky v roku 2016. [TASR/Radovan Stoklasa]

Brusel schválil finančnú náhradu pre Slovenské elektrárne na päť rokov dopredu. Podporil tiež vznik plánu pre prechod slovenského uhoľného regiónu, ktorý má byť hotový v lete 2019.

Dočasné dotácie na spaľovanie hnedého uhlia v elektrárni Nováky sú v súlade s európskymi pravidlami pre štátnu pomoc. Rozhodla o tom Európska komisia v úlohe celoeurópskeho protimonopolného úradu. Informáciu zverejnila v piatok (10. mája).

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensko pre portál EURACTIV.sk doplnilo, že Komisia financuje vznik akčného plánu pre transformáciu regiónu hornej Nitry, ktorý má byť dokončený v lete tohto roka.

Vo verejnom záujme

Vo svojej správe Komisia vysvetlila, že Slovenská republika má právo poskytnúť Slovenským elektrárňam (SE), prevádzkovateľovi hnedouhoľnej elektrárne, „náhradu“. Táto náhrada má slúžiť na zabezpečenie „dočasnej dodávky povinného objemu elektrickej energie z miestnych palivových zdrojov do uzlového bodu slovenskej elektrizačnej sústavy v lokalite Bystričany“.

Náhrada je verejnom záujme. Je totiž odmenou za „bezpečnosť dodávok energie v zemepisnej oblasti nachádzajúcej sa v okolí bystričianskeho uzla, ktorá nie je dostatočne prepojená so zvyškom slovenskej elektrizačnej sústavy“.

Protimonopolný úrad zastavil prešetrovanie Hornonitrianských baní

Na zneužívanie dominantného postavenia baní sa sťažovali Kúpele Bojnice. Podľa Protimonopolného úradu je ale „otázne, či je oprávnený posudzovať tento prípad podľa zákona o ochrane hospodárskej súťaže“. 

Ročne majú SE dodať 870 až 1 100 gigawatthodín „z miestnych palivových zdrojov“ do okolia Bystričian.

„Dočasný záväzok poskytovať službu vo verejnom záujme sa bude plniť až do zrealizovania investícií slúžiacich na skvalitnenie elektrizačnej sústavy (s cieľom vyriešiť technické otázky súvisiace s problémom bezpečnosti dodávok). Opatrenie sa musí dokončiť najneskôr do konca roku 2023,“ rozhodla Komisia.

Schválená náhrada predstavuje rozdiel „medzi príjmami podniku z predaja elektrickej energie a z ďalších služieb a jeho výrobnými nákladmi“.

Primerané dotácie

„Miestne palivové zdroje “ dnes predstavujú najmä hnedé uhlie spaľované v Novákoch. „V blízkosti bystričianskeho uzla elektrizačnej sústavy sa nachádza iba elektráreň Nováky a niekoľko veľmi malých vodných elektrární, ktorých výrobné kapacity vo veľkej miere závisia od tokov vody a ročných období,“ píše sa v tlačovej správe.

Brusel zdôrazňuje, že „nespochybňuje povinnosť Slovenska plniť si právne záväzky v oblasti kvality ovzdušia, ani z neho nevyplýva, že Komisia odporúča používanie hnedého uhlia (lignitu) ako paliva vzhľadom na jeho negatívny vplyv na kvalitu ovzdušia a klímu“.

Hornonitrianske bane budú čerpať dotácie a ťažiť uhlie aj po roku 2023

Útlm uhlia sa bude podľa materiálu, ktorý má schvaľovať slovenská vláda, odohrávať v réžii banského priemyslu. Ten má dostať stimuly na zatváranie baní, ale aj na opravu vagónov, pestovanie paradajok, chov sumčeka afrického či výrobu biomasy a bioplastov.

SE nakupujú hnedé uhlie od súkromnej spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza. Výrobné náklady v elektrárni závisia predovšetkým od nákladov na vyťaženie uhlia, ale aj od iných faktorov. Ročná „náhrada“ pre SE sa vlani vyšplhala na 98 miliónov eur. Štát ju financuje prostredníctvom tarify za prevádzkovanie systému, ktorú platia všetci domáci spotrebitelia elektriny.

Každoročné dotácie vo výške približne 100 miliónov eur považuje Komisia za primerané. „Opatrenie je primerané, keďže v prípade elektrárne Nováky zodpovedá očakávaná miera návratnosti miere návratnosti podobných prevádzok a nevedie k vyplácaniu nadmernej náhrady,“ konštatuje tlačová správa.

Svojím rozhodnutím Európska komisia odobrila nový všeobecný hospodársky záujem (VHZ) pre prevádzku nováckej elektrárne na päť rokov dopredu. VHZ do roku 2023 schválila slovenská vláda vlani. V minulosti Komisia skúmala a odobrovala všeobecný hospodársky záujem každoročne.

Transformácia regiónu

Komisia naznačuje, že pri svojom rozhodovaní zvažovala aj iniciatívy do budúcnosti. „Slovensko bolo jednou z prvých krajín, ktoré sa v júni 2018 pripojili k iniciatíve týkajúcej sa uhoľných regiónov v procese transformácie,“ píše sa v tlačovej správe. Platformu naštartoval v roku 2016 slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič, ktorý je zodpovedný za energetickú úniu.

Európska exekutíva pripomína, že Slovensko využíva jej službu na podporu štrukturálnych reforiem s cieľom vypracovať stratégiu a akčný plán transformácie pre Trenčiansky samosprávny kraj, ktorého súčasťou je horná Nitra.

Bane: Kritériom výberu projektov pre hornú Nitru musí byť ich kvalita a nie predkladateľ

Ak jediným kritériom diskvalifikácie baníckych projektov má byť fakt, že ich predložila ťažobná spoločnosť, bude to v neprospech ľudí a na škodu celého regiónu, píše PETER ČIČMANEC.

Lívia Vašáková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku pre EURACTIV.sk spresnila, že akčný plán financuje Komisia a dodáva poradenská spoločnosť PwC. Vznikať začal vlani v októbri, dokončený by mal byť tento rok v lete.

„Zahŕňal okrem iného viaceré stretnutia s kľúčovými zainteresovanými stranami, analýzu a prezentáciu akčného plánu na híringoch priamo v regióne,“ uviedla Vašáková.

Hlavné výzvy akčného plánu sú podľa nej zdroj tepla pre región hornej Nitry po prípadnom odstavení elektrárne v Novákoch, riešenie enviromentálnych záťaží, dopravná infraštruktúra regiónu a sociálne riešenia pre zamestnancov vrátane schémy predčasného dôchodku.