Európske solárne firmy dokončujú sťažnosť proti Číne

Nemecký výrobca solárnych panelov SolarWorld v súčasnosti formuje zoskupenie po vzore Koalície za americkú výrobu solárnych panelov (CASM), ktorú jej dcérska spoločnosť založila v USA.

Americká vláda pred týždňom po prešetrení podnetu zo strany CASM zaviedla na čínsky dovoz solárnych modulov colné sadzby od 31 – 250 %. SolarWorld verí, že podobným úspechom by mohol skončiť aj anti-dumpingovýý prípad medzi Čínou a Európskou úniou.

Ak firmy, ktoré reprezentujú viac než štvrtinu sektora výroby solárnych panelov v Európe, podpíšu petíciu za prešetrenie podozrenia z dumpinových cien, Európska komisia bude povinná rozhodnúť v prípade do 45 dní.

„Keď prípad predložíme, budeme zastupovať viac než 25 % odvetvia,“ uviedol viceprezident spoločnosti Milan Nitschke. „Sme si tým istý. Každý vo výrobe je postihnutý, takže budeme mať širokú koalíciu s najmenej dvojciferným počtom spoločností z rôznych členských štátov EÚ.“

Petíciu chcú Komisii predložiť do konca júla. Jeden z predstaviteľov odvetvia priznal, že už začiatkom roka si zástupcovia inštitúcií EÚ pošepkávali o tom, že „niečo sa uvarí, ale zatiaľ to nie je v kuchyni“.

Rozsah škôd

V marci tohto roku vedúci kabinetu komisára pre obchod Marc Vanheukeelen pripustill, že EÚ aktívne zvažuje žalobu proti Číne.

„Našim cieľom je voľný a férový obchod,“ uviedol v utorok (22.5.) hovorca komisára De Guchta pre EurActiv. „Takže je našou úlohou ochraňovať európsku produkciu pred narušeniami medzinárodného obchodu, ako sú dotovanie alebo dumping, a to zavedením nástrojov ochrany obchodu v súlade s právom EÚ a pravidlami WTO.“

Doplnil však, že pred tým, ako Brusel začne konať, musí zvážiť, či existujú jasné a dostatočné dôkazy, že škodu spôsobili významnému podielu európskeho solárneho priemyslu.

Nitzschke sa vyjadril, že nové tarify, ktoré oznámil Washington voči čínskemu dovozu vyslali do Bruselu „veľmi dôležitý signál“.

Bruselský EurActiv požiadal viacerých čínskych predstaviteľov o reakciu na presun sporu do Európu, avšak odmietli reagovať.

Gregory Spanoudakis, prezident európskych operácií kanadského výrobcu Canadian Solar, ktorej väčšina prevádzkových aktivít prebieha v Číne a americké clá ju teda postihnú, varoval, že „protekcionistické opatrenia nielen zvýšia ceny, ale tiež zničia pracovné miesta“.

Poznamenal, že v samotnej výrobe solárnych panelov je zamestnaných len asi 20 % z 300 tisíc ľudí v európskom solárnom priemysle.

„Dodávatelia surovín, výrobcovia zariadení, vývoj projektov, logistika, stavebníctvo, inštalácie a údržba budú všetky trpieť kvôli tomuto scestnému pokusu ochrániť výrobu, aktivitu, ktorá je už dnes silne outsourcovaná,“ povedal.

Tlak na ceny i inovácie

Až 90 % čínskeho exportu solárnych panelov dnes smeruje do Európy a USA, pričom kontroluje asi 60 % svetového trhu s panelmi.

Predstavitelia CASM poukázali na to, že v poslednom päťročnom pláne Číny sa v súvislosti so solárnym sektorom hovorí o cieli znížiť do roku 2015 náklady solárnych modulov na $1,10 za watt (cca €0,87), čo je viac ako sú dnešné náklady  čínskych FV panelov. Naznačuje to podľa nich súčasnú stratovosť čínskej výroby.

Európsky solárny priemysel ale nie je úplne jednotný ohľadom reálnych škodlivých vplyvov čínskeho prístupu. Vedúci európskej fotovoltickej asociácie EPIA Reinhold Buttgereit v apríli v rozhovore pre EurActiv povedal, že „bez globálnej konkurencie a lacných čínskych FV modulov, by sme neboli tak blízko vyrovnaniu cien, ako sme dnes“.

Taktiež Európska komisia uznáva, že rastúca medzinárodná konkurencia na FV trhu môže viesť k inováciám a zníženiu nákladov.

„Vzhľadom na výhody, ktoré pochádzajú z expandujúceho globálneho obchodu, je dôležité, aby sa vyhlo opatreniam, ktoré môžu obchod hendikepovať a uľahčil sa obchod za férových podmienok zo strany všetkých našich obchodných partnerov,“ uvádza sa v pracovnej verzii stratégie pre OZE, ktorú EK plánuje zverejniť v tomto roku.