Európski oceliari sa boja novej krízy

Oceliarska fabrika v Nemecku. [EPA-EFE/Focke Strangmann]

Združenie európskych výrobcov ocele žiada ochranu pred vysokým dovozom. Problémom je tiež spomalenie ekonomiky a rastúce ceny surovín a emisných povoleniek.

Európskemu oceliarskemu sektoru hrozí nová kríza.

Dôvodom je kombinácia viacerých nepriaznivých faktorov, ako sú zvyšovanie dovozu ocele, spomaľovanie rastu ekonomiky, vysoké a nestabilné ceny surovín a rastúce ceny emisných povoleniek.

Uviedlo to tento týždeň európske združenie oceliarskeho priemyslu Eurofer.

Koniec stability

Podľa Euroferu tlak týchto faktorov už európski výrobcovia pociťujú. Niektoré závody boli odstavené a firmy začali výrazne redukovať svoju produkciu.

Únia oznámila zámer zaviesť konečné opatrenia na ochranu trhu s oceľou

Európska komisia v pondelok oznámila Svetovej obchodnej organizácií (WTO) svoj zámer zaviesť konečné opatrenia na trhu s oceľou, ktoré nahradia dočasné ochranné opatrenia zavedené v júli minulého roku.

„Európsky oceliarsky sektor zaznamenal menej než dvojročné obdobie stability. Toto obdobie sa fakticky skončilo v polovici roka 2018 zavedením 25-percentných dovozných ciel na oceľ Spojenými štátmi,“ povedal šéf Euroferu Axel Eggert.

Dopyt po oceli vzrástol v minulom roku o 3,3 percenta, tento rok však Eurofer očakáva pokles o 0,4 percenta. Na druhej strane, objem dovozu rastie omnoho výraznejším tempom. Ako Eggert povedal, v roku 2018 vzrástol dovoz približne o 12 pecent a tento rok môže byť podľa Euroferu rast ešte výraznejší.

Ochrana pred dovozom

Navyše rastú aj ceny emisných povoleniek.

Európsky oceliarsky sektor tak musí zápasiť s problémami na viacerých frontoch naraz. Pritom podľa Eggerta ktorýkoľvek z týchto faktorov spôsobuje v sektore problémy.

Slovenský priemysel so znižovaním emisií súhlasí, žiada však verejnú podporu

Zamestnávatelia chcú, aby sa 100 percent príjmov z predaja emisných kvót vrátilo späť do systému. Ochranári však upozorňujú, že ide o verejné zdroje. Pripomínajú princíp znečisťovateľ platí.

Eggert dodal, že ak sa má európsky oceliarsky priemysel udržať nad vodou, európski politici musia vyriešiť hlavný problém. Tým je prudký rast dovozu, na čo Eurofer poukázal v liste zástupcom EÚ. V ňom žiada skvalitnenie a zefektívnenie opatrení na ochranu európskeho oceliarskeho sektora, keďže tie doterajšie nezabránili zvýšenému dovozu zo zahraničia.