Európski oceliari vítajú prešetrovanie amerických ciel, čínski chcú vlastnú ochranu

Oceliari majú obavy [EPA/EFE]

Brusel začal vyšetrovať americké antidumpingové opatrenia. Európski výrobcovia ho žiadajú, aby konal rýchlo. Jeho čínski kolegovia sa obrátili na vládu v Pekingu.

Zástupcovia čínskeho oceliarskeho sektora vyzvali čínsku vládu na prijatie opatrení, aby oceľ, ktorá sa pre americké dovozné clá nedostane na americký trh, nepoškodila čínskych oceliarov.

Reagovali tak na najnovšie informácie z Európskej komisie, ktorá sa rozhodla preveriť dovoz ocele na svoj trh. Brusel sa obáva, že oceľ z krajín, ktorých sa americké clá dotknú, môže byť presmerovaná na európsky trh.

Čínski oceliari žiadajú ochranu

Americké clá na dovoz ocele a hliníka vstúpili do platnosti v piatok 23. marca, pričom na oceľ uvalil Washington clo 25 percent a na hliník 10 percent. Medzitým niektorým krajinám, ako aj Európskej únii, udelili výnimku, čo sa však Číny netýka.

Európa odmieta vyjednávať so Spojenými štátmi pod nátlakom

Európska exekutíva otvorila vyšetrovanie amerických opatrení, ktoré môže viesť k zavedeniu vlastných taríf alebo kvót pre ochranu oceliarskeho priemyslu.

Združenie čínskych producentov železa a ocele (CISA) v tejto súvislosti uviedlo, že najnovšie preverovanie dovozu ocele z európskej strany skomplikuje reakciu na americké dovozné clá a zvýši neistotu na svetovom trhu s oceľou.

„Požiadali sme čínsku vládu, aby v prípade potreby prijala adekvátne opatrenia a zabránila tomu, aby zvýšený dovoz poškodil čínsky trh s oceľou,“ uviedli predstavitelia CISA.

Čína, ktorá je najväčším producentom ocele na svete, vyviezla minulý rok 75,43 milióna ton produktov z ocele. Zároveň doviezla zhruba 13,3 milióna ton.

Čínske ministerstvo obchodu v pondelok 26. marca uviedlo, že Peking je ochotný posilniť komunikáciu a koordináciu s Úniou s cieľom riešiť problém, ktorý vznikol zavedením dovozných ciel zo strany Spojených štátov. Zároveň dodalo, že ochranárske opatrenia situáciu len zhoršia.

Európski oceliari sa boja záplavy ocele

Európski oceliari sa naopak tešia, že Komisia prešetruje americké clá. „Európske združenie oceliarov (Eurofer) víta, že vyšetrovanie je relatívne široké a pokrýva 26 oceliarskych výrobkov,“ píše sa v ich tlačovej správe.

Šéf Euroferu Axel Eggert žiada Komisiu, aby konala v rámci pravidiel Svetovej obchodnej organizácie (WTO), ale rýchlo. Obáva sa totiž, že oceľ, ktorá smerovala na americký trh, teraz zaplaví Európu.

Trump podpísal zavedenie obávaných ciel na ocel a hliník. EÚ pripravuje odvetu

Únia by podľa eurokomisárky Cecilie Malmstromovej mohla odpovedať zavedením ciel na americký bourbon, arašídové maslo, pomarančový džús či motocykle. Odvetné opatrenia plánujú aj ďalší veľkí obchodní partneri USA.

„Fakt, že Európska únia a ďalšie krajiny boli zatiaľ vyňaté z amerických opatrení, neznamená, že by sme sa nemali pripraviť. V prvých dvoch mesiacoch roka sa dovoz hotovej ocele do Únie zvýšil o 12 percent a nad rekordný objem dovozu v roku 2017,“ skonštatoval Eggert.

„Objem, ktorý môže zaplaviť trh Únie, je na úrovni miliónov ton, čo by malo zničujúci efekt na ceny,“ varoval šéf európskych oceliarov.

Ako príklad uviedol dohodu medzi Washingtonom a Soulom s cieľom obmedziť juhokórejský dovoz do Spojených štátov na 2,7 milióna ton ročne, čo predstavuje 70 percent priemeru za roky 2015 – 2017. „Zvyšných 30 percent môže zaplaviť Úniu,“ uzaviera tlačová správa Euroferu.