Európsky hodinový trh s elektrinou sa má zjednotiť do roku 2021

Veterné turbíny v turistickej oblasti v severnom Nemecku [EPA-EFE/MAURITZ ANTIN]

Slovensko by sa k vnútrodennému trhu s elektrickou energiou v Európskej únii mohlo pripojiť najskôr v roku 2019.

Vnútrodenný trh s elektrinou by mohol byť jednotný v rámci Európskej únie do roku 2021. Slovensko by sa k nemu mohlo pripojiť už v druhej polovici budúceho roka.

Pre TASR to uviedol vedúci odboru medzinárodnej spolupráce Organizátora krátkodobého trhu s elektrinou (OKTE) Juraj Šedivý.

Spájanie sa začalo v roku 2009

„Projekt XBID v súčasnosti zahŕňa 14 západoeurópskych štátov, ktoré sú v prevádzke od júna 2018,“ vysvetľuje Šedivý.

„Začal sa vyvíjať od roku 2009, no pri dizajne sa nepočítalo s touto platformou ako s celoeurópskym riešením. V roku 2017 sa však na európskej úrovni rozhodlo, že tento projekt má tvoriť základ pre cieľové riešenie. Projekt bol v tom čase v takom stave vývoja, že pristúpenie ďalších členských štátov by znamenalo predĺženie termínu jeho spustenia do prevádzky, preto sa nastavil prístupový proces v neskorších obdobiach. Do nich spadá aj Slovensko,“ pokračoval expert OKTE.

Ceny emisných povoleniek v Únii sa prudko zvyšujú

Z nárastu ceny povoleniek, ktoré sú nástrojom na znižovanie emisií, profituje energetický priemysel. Zdražuje totiž elektrina.

Upozornil, že pre Slovensko je najbližší možný termín tretí kvartál 2019, alebo potom až polovica roka 2020.

Bez dopadov na spotrebiteľov

Podľa Šedivého táto zmena je zaujímavá pre účastníkov trhu, napríklad obchodníkov, výrobcov alebo dodávateľov elektrickej energie.

„Slovenskí koncoví odberatelia túto integráciu veľmi nepocítia. Naopak, účastník trhu vie lepšími procesmi, na väčšom trhu nakúpiť elektrinu, alebo ju predať. Proces cezhraničného nákupu/predaja elektriny sa zjednoduší. Zvýši sa výber produktov a možnosti pre nákup/predaj. Táto platforma umožní napríklad flexibilnejšie zobchodovať elektrinu z obnoviteľných zdrojov,“ dodal Šedivý.

Vnútrodenný trh s elektrinou umožňuje nákup a predaj elektriny hodinu pred jej fyzickou dodávkou.