Fico považuje Nord Stream 2 za „zradu“

Zdroj: TASR

Premiér Robert Fico po stretnutí s ukrajinským predsedom vlády Arsenijom Jaceňukom označil avizované rozširovanie kapacity plynovodu Nord Stream za „antieurópsky“ projekt. Stal sa tak už v poradí niekoľkým stredoeurópskym štátnikom, ktorému sa zdvojnásobenie kapacity baltského plynovodu nepáči.

Fico odmietol, že dohoda medzi Gazpromom a západoeurópskymi plynárenskými spoločnosťami je iba vec obchodu. Je presvedčený, že tieto koncerny operujúce na území členských štátov EÚ, „zradili“ iný členský štát únie – Slovensko.

„Nie je možné politicky hovoriť o potrebe stabilizovať situáciu, a potom prijať rozhodnutie, ktoré stavia nielen Ukrajinu, ale predovšetkým Slovensko do nezávideniahodnej situácie, pretože ide o tranzit v obrovských objemoch cez územie Ukrajiny a Slovenska,“ povedal novinárom slovenský premiér s tým, že rozpočet krajiny príde o stovky miliónov eur ročne.

Ukrajinská cesta je pre EÚ kľúčová

Rusko už niekoľko mesiacov vydáva podľa podpredsedu Komisie Maroša Šefčoviča „protichodné signály,“ čo sa týka ukončenia tranzitu cez Ukrajinu, ktoré by Slovensko pripravilo o významnú pozíciu na plynárenskom trhu.

Ohrozená by však bola energetická bezpečnosť celej strednej a východnej Európy. „Ak by naozaj došlo k tomuto dramatickému rozhodnutiu, tak momentálne nie sme v Európe pripravení na to, aby sme zo severskej cesty vedeli dopraviť dostatočné množstvo plynu na Slovensko, do Maďarska a na západný Balkán a juhovýchodnej Európy,“ vyhlásil počas včerajšieho okrúhleho stolu, ktorý organizovala Francúzsko-slovenská obchodná komora.

Slovenský reverz zemného plynu je podľa Šefčoviča popri ruských dodávkach hlavnou cestou prepravy plynu na Ukrajinu. Ak však Moskva úplne odstaví plynovod Bratstvo Ukrajina stratí aj túto možnosť. „V prvom rade Ukrajina sa dostane do úplnej závislosti od dodávok z Ruska, lebo keď nemáte nič čo má prechádzať ako tranzit, tak nemôžete nič reverzným tokom do Ukrajiny vracať,“ povedal.

Severojužný koridor v ohrození?

Rozširovanie Nord Streamu o 3. a 4. vetvu by podľa člena predstavenstva slovenského prepravcu plynu Eustream Mirka Topolánka mohlo „potopiť“ projekt severojužného plynárenského koridoru, ktorý má pripojiť zdroje plynu v Baltskom, Jadranskom a Čiernom mori so zvyškom Európy.

„Ak prijmeme rozšírenie Nord Streamu ako najlepšie riešenie, budeme to my, kto budeme v tejto geopolitickej hre porazení,“ vyhlásil bývalý český premiér na ekonomickom fóre v Poľsku.

Projekt Eastring, ktorý Topolánek presadzuje, má prepojiť už existujúcu infraštruktúru Slovenska, Maďarska, Bulharska a Rumunska a „zachrániť“ tak slovenský tranzit plynu v prípade, že Moskva plynovod Bratstvo uzavrie. Zdrojom pre Eastring by mal byť azerbajdžanský ale aj ruský plyn.

Najväčším konkurentom slovenského projektu je plynovod Tesla, ktorý by obišiel územie Slovenska. V najbližšom čase Európska komisia rozhodne, ktorý z nich získa politickú ale aj finančnú podporu.

Azerbajdžanská tlačová agentúra Trend v stredu priniesla informáciu, že Komisia zaradí plynovodný projekt Tesla do zoznamu Projektov spoločného záujmu. Podľa podpredsedu Komisie Maroša Šefčoviča však ešte nič nie je rozhodnuté.

„Momentálne prebieha diskusia o nákladoch a akceptabilite projektov zo strany tých krajín, cez ktoré by mali prechádzať,“ povedal pre novinárov slovenský podpredseda.