Financovanie Turkish streamu dohodnuté, tvrdia Gréci

V rozhovore pre ruskú verejnoprávnu televíziu Rossiya 24  grécky minister energetiky Panagiotis Lafazanis potvrdil, že po „mnohých vzájomných stretnutiach“ je Rusko pripravené podieľať sa na financovaní plynovodu.

„Obrovský záujem“ o výstavbu európskej časti ruského Turkish streamu, ktorý má pracovný názov plynovod Tesla, je podľa ministra aj medzi gréckymi spoločnosťami.

Podľa informácií agentúry TASS výstavba plynovodu, ktorý je Ruskou náhradou za zrušený projekt South stream Grécku prinesie približne 20 000 pracovných pozícií.

„Toto je veľmi dôležitý moment pre grécku ekonomiku, ktorá prechádza ťažkým obdobím,“ naznačil grécky šéf energetiky. „Už vieme, že výstavbu bude mať na starosti grécka verejnoprávna spoločnosť,“ dodal.

Lafazanis naznačil, že memorandum s ruským Gazpromom podpíšu najneskôr do 18. júna kedy sa v Petrohrade začne trojdňové Medzinárodné ekonomické fórum.

Šéf ruského štátneho koncernu Gazprom Alexei Miller po piatkovom stretnutí s Lafazanisom vyhlásil, že „je pripravený preskúmať možnosti spolupráce na výstavbe plynovodu na území Grécka.“

„Otázka financovania je vyriešená. Náklady na infraštruktúru odhadujeme na približne 2 miliardy dolárov, “vyhlásil Lafazanis pre ruské médiá.

Agentúra Beta ďalej uviedla, že aj ostatné európske krajiny majú záujem o napojenie sa na plynovod Tesla. Váhajú však „zo strachu“ z reakcie Európskej únie.

Gazprom a Ankara už podpísali memorandum o výstavbe prvej časti plynovodu smerujúceho popod Čierne more do Turecka. Ruský energetický gigant dúfa, že prvé dodávky odovzdá už koncom roka 2016.