Fínsko sa vydáva jadrovou a obnoviteľnou cestou

Foto: www.mmisso.com

Vo Fínsku sa postavia dva nové jadrové reaktory. V stredu (21.4.) to oznámil fínsky minister obchodu a priemyslu Mauri Pekkarinen. Tender vyhrali súkromné firmy Teollisuuden Voima a Fennovoima. Spoločnosť Fortum, ktorej polovicu vlastní štát, vo verejnej súťaži neuspela.

Rozhodnutie o výstavbe reaktorov sa definitívne potvrdí na zasadnutí vlády na budúci mesiac. Nič by sa však na ňom nemalo zmeniť, aj napriek účasti Strany zelených vo vláde. Zelení s výstavbou nesúhlasia, no ostatné strany vo vláde majú dostatok hlasov na presadenie návrhu.

Ville Niinisto, predseda poslaneckého klubu Zelených vo fínskom parlamente, hovorí, že vládny návrh môžu zákonodarcovia zmeniť. Informoval o tom najväčší fínsky denník Helsingin Sanomat. Odvoláva sa pri tom na tvrdenie, že i najväčší zástancovia jadra hovoria, že dva nové reaktory sú príliš veľa.

Zelené mimovládne organizácia a aktivisti voči návrhu protestujú. Podľa nich, ak Fínsko postaví čo i len jeden reaktor naviac, stane sa najväčším producentom jadrového odpadu na svete v prepočte na jedného obyvateľa.

Jadro oslobodí Fínsko od dovozu energie

Fínsko bude vďaka novým reaktorom úplne nezávislé na dovoze elektrickej energie do roku 2020. Ide predovšetkým o import z Ruska. Minister doplnil, že rozhodnutie tiež ide „radikálne bezuhlíkovým smerom“.

V roku 2009 muselo Fínsko doviezť 15 percent svojej energetickej spotreby z Ruska, vyplýva z informácií fínskeho Štatistického úradu.

V súčasnosti má krajina v prevádzke štyri jadrové reaktory. Pokrývajú približne štvrtinu energetickej spotreby. Obyvatelia Fínska majú k jadrovej energii tradične pozitívny postoj.

Piaty reaktor (v meste Olkiluoto) je vo výstavbe. Dodávateľom riešenia je francúzska technologická spoločnosť Areva. Projekt si vyslúžil verejnú kritiku, pretože v jeho realizácii došlo k viacerým omeškaniam a fínske regulačné úrady vyjadrili obavy o bezpečnosť reaktora.

Podpora pre obnoviteľné zdroje energie

V utorok (20.4.) sa fínska vláda dohodla na balíku podpory pre obnoviteľné zdroje energie. Na rozvoj energií sa vyčlenia stovky miliónov eur. Konkrétne, do roku 2020 dostanú OZE podporu vo výške 327  mil. eur.

Ide o dodatočné prostriedky nad rámec súčasnej podpory; OZE vo Fínsku dostávajú na rozvoj ročne 100 mil. eur.

Dodatočné prostriedky na podporu OZE sú popri podpore jadra nástrojom na dosiahnutie cieľov, ktoré vyplývajú Fínsku zo Smernice o obnoviteľných zdrojoch energie. Do roku 2020 by sa OZE mali podieľať na energetickej skladbe 38 percentami.

Pokiaľ ide o skladbu OZE vo Fínsku, 55 percent bude tvoriť drevo. Zvyšok bude tvoriť využívanie biopalív v doprave, veterná energetika a podpora tepelných čerpadiel.