Fínsko skončí s uhlím v roku 2029. Nahradí ho jadrom

Uhoľná elektráreň Hanasaari v hlavnom meste Helsinkách je jedným zo zariadení, ktoré sa budú musieť zavrieť do konca budúceho desaťročia. [Shutterstock]

Fínska vláda zakáže spaľovanie uhlia o rok skôr, ako pôvodne plánovala. Energetické firmy odškodní balíkom dotácií vo výške 90 miliónov eur. 

Fínsky minister životného prostredia Kimmo Tiilikainen v utorok 10. apríla povedal, že vláda zmení svoje plány zakázať uhlie ako zdroj energie do roku 2030 a urobí tak už v roku 2029.

Budúci rok navrhnú Helsinki túto legislatívu ako súčasť svojho národného energetického plánu na najbližšie desaťročie.

Ambicióznejší cieľ

Tiilikainen je odhodlaným bojovníkom proti uhliu. V januári dokonca navrhol, aby Fínsko zakázalo používanie fosílnych palív už v roku 2025. Nedávno požiadal o posúdenie vplyvu v prípade, že by bol tento dátum alternatívnou možnosťou k roku 2029.

Šéf rezortu životného prostredia trval na tom, že „na zmiernenie klimatických zmien sa musia emisie skleníkových plynov znížiť oveľa skôr, ako sa pôvodne plánovalo.“

V prechode na čistú energiu Fínsko zaostáva za svojimi severskými a škandinávskymi partnermi. Desať percent jeho elektriny stále pochádza z uhlia. Uhlie zhoršuje kvalitu ovzdušia, ktorá sa premieta do zvýšených zdravotných rizík. Je tiež jedných z najväčších zdrojov skleníkových plynov.

Francúzsko zatvorí uhoľné elektrárne, vysoký podiel jadra si udrží

V Európskej únii sú vyhliadky pre uhlie “bezútešné”, tvrdí Medzinárodná energetická agentúra.

Zákaz uhlia Fínsku pomôže aj z geopolitického hľadiska. Pomohlo by to dokonca aj Európskej únii, ktorá by tak znížila svoju závislosť od ruského dovozu. Až 66 percent uhlia pochádza od tohto východného suseda.

Balík dotácií

Energetický priemysel bol týmto nečakaným rozhodnutím sklamaný. Výkonný riaditeľ Finish Energy Jukka Leskelä varoval, že „urýchlenie postupného vyradenia uhlia bude pre vládu nákladné a ako klimatické opatrenie neefektívne“.

Vzhľadom na čerstvo reformovaný Systém EÚ pre obchodovanie s emisiami (ETS) trval Leskelä na tom, že „rozhodná politika EÚ“ je najlepším nástrojom na boj proti zmene klímy a že „trestanie“ fínskych elektrární je krok nesprávnym smerom.

Vláda však oznámila, že navrhne balík dotácií vo výške približne 90 miliónov eur, ktorý bude použitý na odmeňovanie energetických spoločností, ktoré sa zbavia uhlia do roku 2025. Chcela tak upokojiť znepokojených fínskych manažérov.

Útlm uhlia má vláda schváliť na konci roka. Počíta s eurofondami (+dokument)

EURACTIV získal návrh na cestovnú mapu a financovanie transformácie hornej Nitry. Projekty podporené z eurofondov sa začnú realizovať najskôr v roku 2020.

Cieľom je zvýšiť investície do obnoviteľnej energie a lepšie využívať rozmernú tepelnú rozvodnú sieť, ktorá má potenciál zvýšiť podiel vodnej, solárnej a veternej energie v odvetví vykurovania.

Jadro ako možnosť

Fínsko bude musieť nahradiť uhlie vo svojom energetickom mixe iným zdrojom, keďže spotreba energie bude v najbližších rokoch pravdepodobne rásť. Medzi hlavnými kandidátmi na vyplnenie tejto medzery je momentálne jadrová energia.

Dva nové reaktory sa spustia v nasledujúcom desaťročí a ešte zvýšia podiel jadrovej energie, ktorý dnes dosahuje 30 percent. Svetová jadrová asociácia odhaduje, že kapacita by mohla do roku 2025 dosiahnuť 60 percent. Fínske reaktory patria medzi najúčinnejšie na svete.

Helsinki však na konci minulého roka priznali, že stavba reaktora Eurajoki v západnom Fínsku sa opäť oneskorí. Reaktor z dielne francúzskej EDF vstúpi do prevádzky až v máji 2019.

Pri plnom využití kapacity bude nový reaktor najväčší vo Fínsku a zabezpečí približne 10 percent energetických potrieb krajiny.

Spustenie najmodernejšieho reaktora v Európe sa opäť odkladá

Výstavba nových atómiek mešká vo Fínsku aj v Maďarsku.