Francúzi plánujú nové atómky, Američania presadzujú minireaktory

EDF bude rozširovať svoju flotilu atómiek [EPA-EFE/Caroline Blumberg]

Hoci stavba nových jadrových elektrární trpí predražením a meškaním, francúzska vláda plánuje ďalšie. Americký minister energetiky Rick Perry zase v Bruseli obhajoval malé modulárne reaktory. 

Veľké jadrové elektrárne prispôsobené miestu stavby, ktoré plánuje Francúzsko, aj malé modulárne reaktory, ktoré presadzujú Spojené štáty. Napriek rôznym predstavám o možných cestách majú Francúzi a Američania rovnaký cieľ: ďalej rozširovať jadrové kapacity.

Ukázali to vyjadrenia ich predstaviteľov v posledných týždňoch. Vo Francúzsku vláda požiadala koncern Électricité de France (EDF), aby pripravil plán pre stavbu šiestich reaktorov tretej generácie, EPR. Americký minister energetiky Rick Perry zase v Bruseli vysvetľoval výhody malých modulárnych reaktorov (SMR).

V Európe je jadrová energia kontroverznou témou, najsilnejšie ju odmietajú Nemecko, Rakúsko a Luxembursko. Cieľ Paríža a Washingtonu však posvätil v Bruseli odchádzajúci eurokomisár pre energetiku aj šéf Medzinárodnej energetickej agentúry. Tvrdia, že rozvoj jadrovej energetiky bude nevyhnutný pre trvalé znižovanie emisií.

Šesť nových reaktorov

O liste francúzskej ministerky životného prostredia Élisabeth Borne informovala 14. októbra agentúra Reuters. Ministerka požiadala EDF, aby pripravil plány na výstavbu šiestich EPR v priebehu nasledujúcich 15 rokov. Spoločnosť EDF odmietla správu komentovať, no predstaviteľ ministerstva financií povedal, že ide o žiadosť o plán a nie základ pre akékoľvek budúce rozhodnutia.

Model EPR je najnovšia generácia reaktorov konštruovaných EDF s komplexnou technickou údržbou a posilnenou bezpečnosťou, ktoré boli zavedené po havárii v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima.

Atómky mapuje 27 rokov: V klimatickej núdzi nie je jadrová energia dobrým riešením

Je dychberúce, že plánujete nové reaktory, kým ste nedokončili tie rozostavané, hovorí MYCLE SCHNEIDER. Expert z Paríža je presvedčený, že žiadnu novú jadrovú elektráreň nebude financovať súkromný investor.

Oficiálna správa vypracovaná tento týždeň pre francúzsku vládu však upozorňuje na vyše trojnásobné prekročenie časového plánu aj rozpočtu výstavby EPR vo Flamanville. Po najskoršom možnom termíne dokončenia v roku 2023 bude jeho dokončenie trvať namiesto piatich pätnásť rokov a stáť namiesto 3,3 miliardy eur 12,4 miliardy eur.

S niekoľkoročným meškaním a prekročením rozpočtu má problémy aj ďalší, stále nedokončený EPRvo fínskom Olkiluoto. Doposiaľ jedinými dvoma EPR v prevádzke sú čínske reaktory Taishan 1 a 2, hoci aj tie sa postavili s päťročným omeškaním.

Správa bývalého šéfa PSA Peugeot Citroën pre vládu napriek kritike tiež odporúča „dlhodobo stabilné programy výstavby nových reaktorov“. Jedným z dôvodov je budovanie expertízy, ktorej nedostatkom po mnohých rokoch bez nových projektov trpela výstavba EPR vo Flamanville a Olkiluoto.

Otázka energetickej bezpečnosti

Jadrová energia pomáha „zraniteľným štátom prevziať kontrolu nad ich osudmi,“ vyjadril sa americký minister energetiky Rick Perry počas bruselského fóra politikov a predstaviteľov priemyslu z oboch strán Atlantiku.

Perry argumentoval, že „energetická bezpečnosť taktiež posilňuje národnú bezpečnosť“. Perryho slová o energetickej nezávislosti pripomínali jeho vyhlásenia z predchádzajúcich mesiacov tohto roku, keď americké dovozy skvapalneného zemného plynu (LNG) do Európy označil za „oslobodzujúci plyn“.

Jeho poznámky na prvom euro-americkom fóre o malých modulárnych reaktoroch v Bruseli boli adresované východoeurópskym krajinám, ktoré sa opakovane sťažovali na využívanie plynu ako geopolitickej zbrane zo strany Ruska.

Jadro je v Európe kontroverzná téma. Zatiaľ čo krajiny ako Francúzsko sa preň rozhodli pred dekádami a ďalej ho presadzujú, iné ako napríklad Nemecko, Rakúsko, či Luxembursko  postupne zmenili názor a odmietajú ho.

„Jadrová energia nie je ani bezpečná, ani udržateľná, ani nákladovo efektívna,“ vyjadril sa štátny tajomník nemeckého ministerstva hospodárstva a energetiky Andreas Feicht počas nedávneho stretnutia európskych ministrov energetiky. Feicht striktne odsúdil návrhy využitia peňazí EÚ na predĺženie životnosti existujúcich jadrových zariadení.

Minireaktory ako nádej

Avšak Perryho odkaz mal širší rozmer a bol určený aj rozvojovým krajinám, ktoré by podľa neho mohli profitovať z malých ostrovných jadrových systémov.

„Predstavte si, čo dokážu malé modulárne reaktory,“ povedal Perry, narážajúc na rozsiahle oblasti zemegule, ktoré sú momentálne „zahalené v tme“,  pretože nemajú žiaden alebo len obmedzený prístup k elektrine.

Sen jadrového priemyslu, malé modulárne reaktory, nenadchýna všetkých

Malé modulárne reaktory sa môžu uplatniť vo vykurovaní miest, zásobovaní priemyselných parkov, či odsoľovaní morskej vody. Aj experti z odvetvia však vyjadrujú pochybnosti o ich nákladovej efektívnosti a prevádzkovej bezpečnosti.

„Predstavte si, že by mohli zaviesť elektrinu všade a priniesť svetlo aj do tých najmenších dedín a ďalekých osád rozptýlených po zemeguli,“ pokračoval nadobúdajúc mesiášsky tón.

„Môžeme tú ponurú realitu zmeniť a rozohnať tmu. Môžeme týmto ľuďom priniesť elektrinu a zmeniť im životy,“ dodal Perry, narážajúc na malé reaktory, ktoré môžu byť inštalované na odľahlých miestach a prevádzkované nezávisle od hlavnej elektrickej rozvodnej siete.

Veľkosť malých modulárnych reaktorov sa líši od približne 20 MW do 100 MW. Podľa spoločného euroamerického memoranda zverejneného pred fórom sa môžu využívať na výrobu elektriny, ale taktiež na rozličné priemyselné účely, ako je výroba tepla a odsoľovanie morskej vody.

Drastické opatrenia pre klímu

Malé modulárne reaktory sú nákladovo efektívnejšie a prinášajú menšie finančné riziká ako tie väčšie, vyjadril sa na fóre odchádzajúci eurokomisár pre klímu a energetiku Miguel Arias Cañete.

Jadrová energia môže zabezpečiť výrazne potrebný zdroj nízko-uhlíkovej elektriny pre štáty, ktoré sa rozhodli si ju osvojiť. „Klimatická zmena si žiada drastické opatrenia,“ povedal Cañete.

Zdôraznil, že jadro bude počas nasledujúcich dekád naďalej hrať rolu v európskom mixe nízkouhlíkových energetických technológií.

„Aj vzhľadom na globálny tlak verejnosti preto nastal čas redukovať emisie a dostať do centra pozornosti malé modulárne reaktory,“ povedal, pričom trval na potrebe silnej regulácie jadrovej bezpečnosti. Cañete zdôraznil taktiež potrebu zabezpečiť „fyzickú ochranu“ malých jadrových zariadení, aby sa predišlo nekontrolovanému šíreniu jadrových materiálov.

Generálny riaditeľ Agentúry pre jadrovú energiu (NEA) pri OECD William D. Magwood potvrdil, že na svete je dostupných približne 30 rozličných technológií zameraných na malé modulárne reaktory.

Nesúlad medzi slovami a činmi

Pravdepodobne najpresvedčivejším podporovateľom jadrovej energie na fóre bol výkonný riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) Fatih Birol. Podľa neho jadro zostane v nasledujúcich rokoch relevantné z „dvoch strategických dôvodov“ – energetickej bezpečnosti a znižovaniu emisií.

Napriek rastúcemu medzinárodnému konsenzu o klimatickej zmene, „emisie (spôsobujúce globálne otepľovanie) stále stúpajú,“ povedal Birol. A zatiaľ čo požiadavka celosvetovo dostupnej energie naďalej silnie, obnoviteľným zdrojom sa nedarí potlačiť dominanciu fosílnych palív v energetickom mixe, varoval.

Traja prezidenti V4 a české predsedníctvo sa nadchli pre jadro. Bude Čaputová striedmejšia?

János Áder po stretnutí so slovenskou prezidentkou tvrdil, že obaja považujú jadrovú energiu za nenahraditeľnú. Jej poradca hovorí, že Zuzana Čaputová len skonštatovala dôležitý podiel jadra v energetickom mixe. 

„V súvislosti s klimatickou zmenou rastie nesúlad medzi politickými stanoviskami – ciele, správy a tak ďalej – a tým, čo sa deje v reálnom živote. Úplný nesúlad,“ sťažoval sa Birol. Pred dvadsiatimi rokmi sa okolo 63 percent elektriny celosvetovo vyrábalo z fosílnych palív. Z nízkouhlíkových zdrojov, ako sú obnoviteľné zdroje a jadro, pochádzalo 37 percent. A tie čísla sa po dvadsiatich rokoch nezmenili, vyjadril sa Birol.

„Vôbec žiadna zmena. To je z pohľadu klimatickej zmeny veľmi deprimujúce,“ povedal Birol. Dodal,  že je „extrémne dôležité“ uvedomiť si, že jadro je pri tvorbe nízkouhlíkovej energie potrebné spolu s obnoviteľnými zdrojmi.

„Ak stratíme jadro, mohlo by byť (v súvislosti s klimatickou zmenou) neskoro,“ varoval Birol. „Stále ho veľmi potrebujeme.“ Dodal tiež, že predĺženie životnosti existujúcich jadrových zariadení je „doposiaľ najlacnejšou z technológií čistej energetiky“.