Francúzsko môže naliať peniaze do vlajkovej lode jadrového sektora

Areva, francúzsko, jadro

Ak Areva splní podmienky, môže dostať pomoc. FOTO-TASR/AP

Francúzsky jadrový koncern Areva, ktorý sa dostal do finančných ťažkostí, môže podľa Európskej komisie dostať štátnu pomoc 4,5 miliardy eur. Európska exekutíva to oznámila v utorok 10. januára.
Podľa stanoviska Komisie, ktorá je zároveň protimonopolným úradom EÚ, je plánovaná rekapitalizácia koncernu v súlade s európskymi predpismi.

Komisia však určila viacero podmienok pre vyplatenie štátnej podpory Areve.

Pôžička na preklenutie obdobia

Nádoba jadrového reaktora tretej generácie (EPR), ktorý Areva stavia v elektrárni Flamanville, musí získať pozitívne stanovisko francúzskeho úradu pre jadrový dozor.

Ďalšou podmienkou je súhlas Komisie s prevod obchodu s jadrovými reaktormi z Arevy na spoločnosť Electricité de France. Komisia musí tento prevod schváliť tak, aby bol v súlade s európskymi pravidlami o fúziách a akvizíciách.

Keďže podmienky pre rekapitalizáciu ešte neboli splnené, Komisia odobrila pre Arevu pôžičku vo výške 3,3 miliardy eur. Pôžička poskytnutá francúzskym štátom má pomôcť spoločnosti preklenúť obdobie do začiatku rekapitalizácie.

Pokračovanie biznisu s palivom

„Dnešné rozhodnutie dláždi cestu pre životaschopnosť Arevy v budúcnosti, ktorá je založená na udržateľnom reštrukturalizačnom pláne,“ cituje tlačová správa komisárku pre hospodársku súťaž Margarethe Vestagerovú.

Vlajková firma francúzskeho jadrového sektora, ktorú musel štát od leta 2015 reštrukturalizovať, sa bude sústrediť na biznis s jadrovým palivom a súvisiace služby.

„Konkurencieschopná Areva prispeje aj k posilneniu bezpečnosti Európy v oblasti dodávok uránu,“ napísala Komisia v tlačovej správe.