Francúzsko možno zavrie tretinu jadrových reaktorov

Nicolas Hulot

Francúzsko chce do roku 2025 splniť cieľ znížiť na 50 percent podiel atómových elektrárni na výrobe elektriny a do tohto dátumu plánuje zavrieť možno až 17 jadrových reaktorov. Aktuálne je podiel jadrovej energie okolo 75 percent, vyrába ju 58 reaktorov.

Uviedol v pondelok 10. júla francúzsky minister životného prostredia Nicolas Hulot.

Ambiciózny klimatický plán

Minister v rozhovore pre rozhlasovú stanicu RTL, ktorý prebrala belgická televízia RTBF, pripomenul, že na dosiahnutie tohto cieľa, ktorý je súčasťou zákona o energetickej transformácii a ktorý predvída znižovanie energetickej spotreby a diverzifikáciu výrobných zdrojov, bude treba uzavrieť viacero jadrových reaktorov.

http://euractiv.sk/rozhovory/energetika/vedecky-sef-edf-rd-o-jadrovej-energii-nie-su-ziadne-pochybnosti/

Upozornil, že to bude možno až sedemnásť reaktorov, ich presný počet však ešte bude predmetom odborných analýz.

„Každý reaktor má inú ekonomickú, sociálnu a bezpečnostnú situáciu, vrátane ďalších rôznych aspektov, ktoré je potrebné vziať do úvahy pri plánovaní uzatvárania reaktorov,“ opísal situáciu Hulot.

Ministerstvo životného prostredia predložilo minulý týždeň ambiciózny „klimatický plán“ na obdobie piatich rokov, čiže v rámci funkčného obdobia prezidenta Emmanuela Macrona.

Koniec so spaľovaním ropy aj uhlia

Plán v oblasti energetiky stanovuje súbor usmernení, zatiaľ bez detailov, pre výrazné zníženie jadrového segmentu národnej energetiky.

Vládny plán okrem iného predvída, že Francúzsko od roku 2040 zakáže predaj dieselových a benzínových automobilov, do roku 2022 by krajina mala prestať vyrábať elektrinu za pomoci uhlia, čo znamená zatváranie tepelných elektrární na uhlie.

Tie v súčasnosti vyrobia 5 percent z celkovej výroby elektriny v krajine.

Nová vláda chce naopak posilniť segment energie z obnoviteľných zdrojov – do roku 2030 by čisté energia mala predstavovať 32 percent z celkového objemu výroby elektriny.