Francúzsko: Obavy po požiari v atómovej elektrárni

V sobotu (2. júla) horelo v jadrovej elektrárni Tricastin na juhovýchode Francúzska. Obyvatelia v okolí i motoristi prechádzajúci po blízkej diaľnici mohli vidieť čierny dym.

Podľa spoločnosti EDF, ktorá zariadenie prevádzkuje sa incident udial v elektrickom transformátore, ktorý je v nejadrovej časti elektrárne a nespôsobil žiaden únik radiácie ani kontamináciu. EDF však vo svojom stanovisku nespomenula explóziu ani príčiny požiaru, čo vyvolalo ďalšie pochybnosti o bezpečnosti zariadenia.

„Táto udalosť sa stala v nejadrovej časti inštalácie a nemala žiadne rádiologické dôsledky pre životné prostredie ani obyvateľstvo. Okamžite sme zavolali hasičský zbor a požiar rýchlo dostali pod kontrolu. Nikto nebol zranený,“ uviedol prevádzkovateľ.

EDF dodala, že v čase požiaru bol mimo prevádzky prvý zo štyroch reaktorov z dôvodu „každoročnej údržby“. Polícia potvrdila, že nedošlo k žiadnej kontaminácii životného prostredia.

ASN nariadila prijať 32 bezpečnostných opatrení

Vo štvrtok minulý týždeň francúzsky úrad pre jadrovú bezpečnosť (ASN) požiadala vykonať na prvom reaktore elektrárne Tricastin 32 bezpečnostných úprav. Tlakovodný reaktor postavili v roku 1974 a jeho prevádzka začala v roku 1980.

V roku 2007 ASN upozornil, že v elektráreň „musí prijať zlepšenia v riadení a školení“ a kritizoval „príliš zdĺhavý“ postup v prípade požiaru. V júli 2008 došlo v Tricastine počas čistenia k úniku uránu z dvoch reaktorov a ku kontaminácii miestnych riek.

Úrady následne zakázali pitie a zavlažovanie plodín vodou z riek Gaffière a Lauzon, a tiež plávanie, vodné športy či chytanie rýb. Hoci ide jednu z najstarších elektrární v krajine, ASN minulý rok súhlasil s predĺžením životnosti jej reaktorov o ďalších desať rokov.

Úrad minulý štvrtok odporučil napríklad vyššiu protipožiarnu ochranu a ochranu pred zemetraseniami, vrátane zlepšení metód chladenia palivových tyčí s cieľom znížiť riziko výbuchu vodíka v reaktore. Podľa ASN sú tieto chyby „známe a sledujú sa“ a nariadil zabezpečiť prijatie nových opatrení do decembra 2014.

Miestna členka ľavicovej ekologickej strany Parti de Gauche Corinne Morel-Darleux uviedla: „Nešlo o nukleárnu nehodu, ale k incidentu došlo a vyvoláva to otázky o bezpečnosti tejto elektrárne.“

Francúzsko je „značne napred“

Prezident Nicolas Sarkozy minulý týždeň oznámil, že do jadrového výskumu a vývoja investuje miliardu eur a 1,3 miliardy eur do projektov obnoviteľnej energie. Sarkozy zároveň uviedol, že moratórium na jadrovú energetiku je nezmyslom, pretože v súčasnosti neexistuje čistejšia dostupná alternatíva za fosílne palivá.

V krajine funguje 58 reaktorov, z toho 34 je podobný typ ako v Tricastine. Ich priemerný vek je 28 rokov. Francúzsko vyrába asi 74 percent elektriny z jadra a je najväčším svetovým exportérom jadrovej energie.

Podľa Sarkozyho je Francúzsko známe tým, že je „značne napred“ v porovnaní s ostatnými krajinami či sa týka technológie a bezpečnosti atómovej energie. „Naše elektrárne sú drahšie, pretože sú bezpečnejšie,“ povedal minulý týždeň.

Vo februári tohto roku spoločnosť EDF zistila anomálie na záložných dieselových generátoroch v 8 z 19 elektrární, ktoré v krajine prevádzkuje. Tie podľa nich nemali žiaden vplyv na prevádzku alebo bezpečnosť. Len týždeň predtým objavili technické závady na celkovo 34 reaktoroch, ktoré mohli mať bezpečnostné dôsledky.

Po marcovej havárii v japonskej Fukušime, ku ktorej viedla kombinácia zemetrasenia a cunami, francúzsky premiér François Fillon požiadal ASN vykonať „otvorený a transparentný“ audit jadrových zariadení v krajine, preskúmať riziká záplav a zemetrasení, prerušenia dodávok elektriny a chladenia a postupy pre prípady mimoriadnych udalostí. Výsledky by mali byť známe v septembri.