Francúzsko postaví veterné parky za 10 miliárd eur

Podľa francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, ktorý plán predstavil počas návšteva lodeníc v mestečku Saint-Nazaire, sa vďaka novému sektoru vytvorí 10.000 pracovných miest. Postaviť by sa malo asi 600 veterných turbín s inštalovaným výkonom 3000MW.

Sarkozy uviedol, že vláda si teraz „urobí čas,“ aby sa venovala výstavbe pobrežnej veternej energetike.

Podľa francúzskych ekológov už vláda schvaľovaním opatrení, ktorých prijatie malo byť už v septembri, stratila priveľa času a krajina nestihne zvýšiť svoj podiel obnoviteľných zdrojov na 23% celkovej konečnej spotreby, ktoré si stanovila v rámci európskych cieľov do roku 2020.

„Je to dobrá správa,“ privítal zámer hovorca Európskej asociácie pre veternú energiu (EWEA) Jacopo Moccia. „Tri gigawaty sú minimum pre odštartovanie priemyslu.“

Podľa Moccia ale vláda už zbytočne oddialila a spomalila premenu prístavov a ťažkého priemyslu.

Tendre na výstavbu turbín na piatich miestach pobrežia medzi mestami Saint-Nazaire a Dieppe/Le Tréport sa vypíšu 1. apríla, víťaz bude známy najskôr začiatkom budúceho roku. Do elektrickej siete ich chce Francúzsko pripojiť do roku 2015.

Aby krajina naplnila vytýčený cieľ pre OZE, musí súčasne, prípadne následne, vyhlásiť aj druhý tender na veterné turbíny s kapacitou výroby 3GW.

„Načasovanie je veľmi tesné,“ okomentoval to Moccia.

S vetrom má priletieť až 25GW energie

Elektrina z pobrežia pritom tvorí len pätinu francúzskych plánov s vetrom. Do roku 2020 chce aby 25GW pochádzalo z vetra, čo prestavuje investíciu asi 20 miliárd eur.

Ak by sa Francúzom podarila realizácia plánov, mohli by sa stať tretím najväčším hráčom na trhu EÚ v tomto sektore.

Francúzska ministerka pre ekológiu Nathalie Kosciusko-Morizet privítala správy o začatí projektu a neskrývala ambície krajiny v tejto oblasti: „Máme všetky prostriedky vybudovať sektor a dokonca sa stať v pobrežnej veternej energii lídrom…Máme všetko na to rozvinúť sektor najprv doma, predtým ako začneme exportovať.“

Minister priemyslu a energetiky Éric Besson sa ale snažil objem ohláseného projektu obmedziť na 2GW. Francúzsko v súčasnosti vyrába z vetra približne 8GW elektriny, čo je menej ako 2% produkcie elektriny v krajine. Až 74% francúzskej elektriny pochádza z jadrových elektrární.

Podobné plány pre svoje pobrežia majú tiež ďalšie európske štáty ako Veľká Británia, Nemecko, Holandsko a škandinávske krajiny. Vláda v Londýne napríklad 8. januára schválila výstavbu deviatich veterných fariem s inštalovanou kapacitou až 32GW.

Včerajšie prehlásenie francúzskej vlády by tak mohlo posilniť rýchly rast pobrežnej veternej energetiky v Európe.