Francúzsko sa bráni obnoviteľným zdrojom

Krátka správa:

Návrh Komisie zvýšiť v EÚ podiel obnoviteľných zdrojov energie na povinných 20% celkovej spotreby energie v EÚ do roku 2020 sa stretol s odporom Francúzska, a to napriek úsiliu, ktoré v posledných dňoch vyvinulo Nemecko a zásadnému obratu pozície Veľkej Británie.

Hovorca premiéra Veľkej Británie Tonyho Blaira 1. marca 2007 potvrdil, že Veľká Británia na summite podporí návrh Komisie, čím prakticky zvráti rozhodnutie ministra pre priemysel Alistaira Darlinga.

„Veríme, že musíme byť ambicióznymi a preto musíme podporiť návrh na záväzný cieľ EÚ na 20% pre obnoviteľné zdroje,“ povedal hovorca a dodal, že EÚ musí byť ambicióznou, ak má presvedčiť iné krajiny ako USA či Čínu, aby konali proti zmene podnebia.

Na stretnutí 15. februára sa ministri energetiky členských štátov dohodli na podpore 20%-ného cieľa, ale nástojili na tom, že to má byť flexibilný cieľ, ktorý by „bral do úvahy národné okolnosti“ (EurActiv, 16. február 2007).

Nemecko, ktoré bude jarnému summitu na budúci týždeň predsedať, tiež dúfa, že dôjde k pokroku v otázke obnoviteľných zdrojov ako súčasti úsilia v boji proti zmene podnebia, ktoré bude kulminovať na summite G8, ktorého hostiteľskou krajinou bude tiež Nemecko – k summitu dôjde v letovisku pri Baltickom mori Heiligendamme 6.-8. júna 2007. Dánsko, Švédsko, Španielsko, Slovinsko a Taliansko stoja pevne v tábore tých krají, ktoré podporujú záväzný cieľ pre EÚ.

Na druhej strane je Francúzsko, podporované Poľskom a ďalšími váhajúcimi členmi EÚ, ktoré naďalej podporuje v tejto otázke flexibilnosť.

„Nie sme za fixovanie záväzných cieľov pre obnoviteľnú energiu,“ povedal francúzsky úradník po stretnutí veľvyslancov pri EÚ, ktorí 28. februára pripravovali agendu jarného summitu. „Je na každom členskom štáte, v súlade s flexibilnosťou a subsidiaritou, aby si stanovil vlastný cieľ. Naša pozícia sa nezmenila.“

Francúzsko preferuje, aby sa summit obmedzil na vyslovenie podpory záväzného cieľa pre skleníkové plyny, čo je cieľ, ktorý ponecháva dostatočne flexibilné možnosti pre francúzsky jadrový priemysel, ktorý neprodukuje veľa emisií skleníkových plynov.

Francúzsky prezident Jacques Chirac sa však môže rozhodnúť, že návrh napokon podporí, čo by bol jeho posledný veľký politický krok predtým, než mu uplynie v máji jeho prezidentský mandát.