Francúzsky ropný gigant pod tlakom amerických sankcií odchádza z Iránu

Ťažobná plošina v oblasti Južný Pars [EPA-EFE/ABEDIN TAHERKENAREH]

Washington chystá nové kolo sankcií proti iránskemu uhľovodíkovému sektoru na november.

Francúzsky ropný gigant Total sa rozhodol oficiálne stiahnuť svoje investičné projekty v hodnote miliardy dolárov v Iráne. Uviedla to v pondelok 20. augusta belgická televízna stanica RTBF s odkazom na obnovenie amerických sankcií proti Iránu a proti firmám, ktoré budú s Iránom obchodovať.

Podľa RTBF správu potvrdil iránsky minister ropného priemyslu Bidžan Namdar Zanganeh.

„Total oficiálne ukončil dohodu o vývoji fázy 11 Južný Pars,“ upozornil Zanganeh na rokovania s francúzskym koncernom v oblasti náleziska zemného plynu. Podľa jeho slov francúzska strana túto možnosť avizovala už viac ako dva mesiace.

Spojené štáty v nadväznosti na svoje jednostranné odstúpenie od jadrovej dohody s Iránom z roku 2015 obnovili 6. augusta prvé kolo sankcií voči Teheránu. Washington zároveň varoval krajiny, ktoré pokračujú v obchodných vzťahoch s Iránom, že tiež môžu byť vystavené sankciám.

Dilema európskych spoločností v Iráne: Americké sankcie alebo európsky zákaz ich dodržiavania?

Do platnosti sa dostáva prvý balík obnovených amerických sankcií voči Iránu. Európske spoločnosti, ktoré s Teheránom neprestanú obchodovať, môžu zabudnúť na americký trh či investorov. Európska únia na druhej strane spúšťa štatút zablokovania, ktorým zakazuje európskym spoločnostiam sankcie dodržiavať.

RTBF pripomenula, že Američania poskytli spoločnostiam 90 až 180 dní na stiahnutie sa z Iránu, pričom nové kolo sankcií zameraných na ropný a plynárenský sektor je naplánované na november tohto roku.

Európska únia opakovane zdôraznila, že chce zachovať dohodu s Iránom z roku 2015, ktorej cieľom je zabrániť Teheránu, aby vlastnil atómové zbrane. EÚ v rámci dohody súhlasila s uvoľňovaním režimu protiiránskych sankcií a hľadá spôsob, ako vyrovnať prípadné americké sankcie voči európskym firmám pôsobiacim v Iráne.

Viaceré veľké európske firmy však už zareagovali a oznámili ukončenie svojich aktivít v Iráne. Okrem ropného koncernu Total je to aj prípad nemeckej automobilky Daimler.

Únia sa Trumpovi odmieta podvoliť, ide chrániť európske firmy v Iráne

Európska únia znovu aktivuje takzvané blokujúce nariadenie, ktorým chce európske firmy, ktoré podnikajú v Iráne, ochrániť pred dôsledkami amerických sankcií, oznámil predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker na neformálnom summite EÚ a západného Balkánu v Sofii.