G20 podporí „čisté“ riešenie energetickej chudoby

Autor: xedos4, Zdroj: FreeDigitalPhotos.net

Lídri 20 najvyspelejších krajín sveta, medzi ktoré okrem USA, Číny a viacerých krajín EÚ patrí aj  Brazília či Indonézia, sa v piatok zaviazali k podpore obnoviteľných zdrojov energie (OZE).

Na vôbec prvom stretnutí ministrov energetiky G20 prijali „súbor nástrojov“ pre dlhodobé, integrované a udržateľné zavedenie OZE, ktoré pripravila Medzinárodná agentúra pre obnoviteľnú energiu – IRENA v spolupráci s Medzinárodnou energetickou agentúrou (IEA).  

Až 75 percent celkového potenciálu na využitie OZE je podľa údajov IRENy práve v krajinách G20. Toto rozhodnutie bude mať preto podľa riaditeľa organizácie Adnana Amina „významný vplyv“ aj na výmenu skúseností a cenu technológií, ktoré si tak budú môcť dovoliť aj rozvíjajúce sa a chudobné ekonomiky.

Amina však zdôraznil, že neexistuje riešenie pre OZE, ktoré by „sadlo“ každému a preto krajiny musia zladiť zelenú politiku s domácim kontextom a národnými prioritami udržateľného rozvoja.

EÚ dnes napríklad vyrába približne 23,5 percent energie z obnoviteľných zdrojov. Toto percento by vďaka záväzkom, ktoré prijali členské krajiny malo do roku 2030 vystúpiť až na 50 percent.

Podľa eurokomisára Miguela Ariasa Canete musíme urobiť „všetko preto,“ aby sme podporili investície do obnoviteľných zdrojov. „Ceny ropy sú nízke, zatiaľ čo náklady na OZE dramaticky klesajú. Teraz je tá správna chvíľa investovať do obnoviteľných zdrojov ako hlavného nástroja v boji proti zmene klímy,“ povedal Canete počas  zasadnutia ministrov.

Afrika má potenciál

Podľa novej správy, ktorú dnes predstavila IRENA by mohol africký kontinent do roku 2030 vyrábať až 22 percent energií z obnoviteľných zdrojov, čo je asi štvornásobne viac ako v súčasnosti.

„Afrika má jedny z najlepších zdrojov OZE na svete v podobe biomasy, geotermálnej, vodnej, slnečnej a veternej energie. V kombinácii s klesajúcimi nákladmi na technológie to predstavuje príležitosť pre africké krajiny transformovať a rozšíriť svoje energetické portfóliá a ísť nízkouhlíkovou cestou ekonomického rastu,“ podotkol Amina.

Solárna energia má potenciál na celom kontinente, zatiaľ čo zdroje biomasy a vodnej energie sú bohaté najmä v južných a centrálnych oblastiach. Veterná energia je najvyužiteľnejšia v severných a východných afrických krajinách..

Opäť len dobrovoľne

Využitie nástrojov na podporu OZE však opäť ostáva na dobrovoľnej báze, keďže v G20 sa nachádzajú aj veľké ropné štáty ako Saudská Arábia, ktorá na rozdiel od zvyšných 146 krajín sveta do dnešného dňa ešte nedodala ani svoje klimatické záväzky. Deadline na zasielanie príspevkov pritom OSN stanovilo na 1. októbra.

Sekretariát OSN prijal vyše 119 záväzkov z viac ako 146 krajín vrátane všetkých krajín EÚ, ktoré sa zaviazali do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov o 40 percent oproti situácii v roku 1990.

Všetkých desať najväčších znečisťovateľov už svoje príspevky poslalo. Poslednými veľkými ekonomikami sú Irán, ktorý tvorí asi 1,5 % svetových emisií,  spomínaná Saudská Arábia, Malajzia a Katar, ktorý hostil svetové klimatické rokovania v roku 2012.