Gazprom: Americký plyn nám v Európe nekonkuruje

Šéf Gazpromu Alexej Miller [EPA-EFE/Sergei Chirikov]

Ruský plynárenský gigant očakáva zvýšenie dodávok do Európy, v ktorej klesá domáca produkcia.

Ruský plynárenský koncern Gazprom očakáva, že tento rok vyvezie do Európy nové rekordné množstvo plynu.

Uviedol to v závere týždňa šéf spoločnosti Alexej Miller, ktorý zároveň dal najavo, že dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG) z USA nepredstavuje pre Gazprom veľkú konkurenciu.

Klesajúca produkcia v Európe

Miller uviedol, že vývoz ruského plynu do Európy a Turecka by mohol tento rok presiahnuť 205 miliárd kubických metrov (m3). V minulom roku vyviezol Gazprom do Európy a Turecka 194,4 miliardy m3, čo bol vtedajší rekord.

Európa diverzifikuje. Aj tak kupuje rekordne veľa ruského plynu

Gazprom uviedol, že v roku 2017 dodal Európe a Turecku o 8 percent viac ako predchádzajúci rekord v roku 2016.

Očakávaný rekord potvrdil aj zástupca šéfa Gazpromu Alexander Medvedev. „Túto perspektívu nám dáva klesajúca produkcia plynu v európskych krajinách, v ktorých zároveň stúpa dopyt po plyne,“ povedal Medvedev.

Ako dodal, Gazprom má potrebnú kapacitu na zabezpečenie dodávok do Európy v takom objeme, v akom ich Európa potrebuje.

Americký LNG nie je konkurenciou

Podľa niektorých analytikov by pozíciu Gazpromu na európskom trhu mohli narušiť dodávky LNG zo Spojených štátov, ktoré prvý náklad LNG dodali do Európy v minulom roku.

Lobuje za americký plyn: Európa by sa mala vybrať našou cestou

Na európskom trhu je dosť miesta pre skvapalnený zemný plyn zo Spojených štátov, hovorí jeho obhajca, FRED H. HUTCHINSON. Šéf LNG Allies tvrdí, že pre Slovensko môže byť prístupový bod poľský terminál. 

Niektoré krajiny, medzi nimi Litva a Poľsko, začali v poslednom období znižovať svoju závislosť od ruského plynu práve prostredníctvom dovozu LNG zo Spojených štátov.

Miller však obavy z výraznejšieho ohrozenia pozície Gazpromu na európskom trhu americkým skvapalneným plynom nemá. Ako povedal, vzhľadom na vysoké náklady na produkciu a prepravu nebude podľa neho americký LNG v Európe konkurencieschopný.