Gazprom by sa mohol rozdeliť

Plánované zmeny naznačujú, že ruský gigant by sa rozdelil na dve spoločnosti – predajcu zemného plynu pre európskych zákazníkov a prepravcu plynu. Tlačová agentúra Interfax uviedla, že zmeny by mohli pomôcť Gazpromu v tom, aby sa vyhol ustanoveniam tretieho energetického balíčka, ktorý platí v EÚ. Pravidlá zakazujú, aby plynárenské firmy boli distribútormi a zároveň prevádzkovateľmi plynovodov.

Gazprom predáva plyn do Európy cez svoju dcérsku spoločnosť Gazpromexport. Ten vlastní 100 % akcií spoločnosti Gazprom Germania GmbH, ktorá vlastní aktíva Gazpromu v európskych krajinách, vrátane britského Gazprom Marketing & Trading Limited, švajčiarskeho Gazprom Schweiz AG a podiely vo firmách Wingas a Wintershall.

Európska komisia vyšetruje, či najväčší svetový exportér plynu, ktorý do EÚ dodáva 25 % plynu, nepoužíval neférové postupy pri predaji v krajinách strednej a východnej Európy.

V prípade reformy, ku ktorej sa však Gazprom odmietol vyjadriť, by podľa TV Novosti mali vzniknúť dve dcérske spoločnosti – Gazprom Storage & Transport, ktorá by prevádzkovala infraštruktúru a GMT Holding pre obchodovanie.

Internetová stránka RBK dodala, že tieto dcérske firmy by boli zaregistrované vo Švajčiarsku.

„Je nepravdepodobné, že reštrukturalizácia spoločnosti uspokojí požiadavky tretieho energetického balíčka,“ citoval portál Expert.ru Olega Semyonova z konzultačnej firmy 2K audit. „Gazprom zostane vlastníkom všetkých aktív, takže koniec koncov sa nič nezmení.“

Analytik Dmitrij Lukashov z konzultačnej spoločnosti Solid Financial House označil rozdelenie aktív za „psychologický nástroj“, ktorý vyvinie tlak v diskusii o dlhodobých kontraktoch.

Európska komisia odmietla tieto mediálne informácie komentovať.