Gazprom chce byť energetickou jednotkou

„V nadchádzajúcich rokoch nebude Gazprom iba hlavnou svetovou firmou, ale najvplyvnejším energetickým podnikom,“ povedal v rozhovore pre Financial Times Alexej Miller, šéf ruského plynárenského monopolu Gazprom. Súčasne obvinil OPEC zo straty kontroly nad trhom a svetovou cenou energií. Podľa neho kartel krajín vyvážajúcich ropu neprišiel v poslednom období so žiadnym rozhodnutím, ktoré by sa výrazne premietlo do tvorby cien. V toho dôsledku zažil svet silné otrasy, ktorých výsledkom sú ceny energetických surovín na „radikálne nových úrovniach.“

Gazprom pozýva zahraničných obchodných partnerov, aby sa podieľali na podnikaní a ziskoch ruských firiem. Millerovo posolstvo je jasné: Ak chce zahraničná firma  dosiahnuť zaručený úspech, je nevyhnutné investovať v blízkosti štátom kontrolovaných podnikov.

Čoraz intenzívnejšie sa v Gazprome začína diskutovať o obchodovaní v Severnej Amerike. Štátny monopol verí, že od roku 2014 bude môcť dodávať do oblasti skvapalnený plyn z ruského severného pobrežia. Energetický gigant má záujem podieľať sa aj na výstavbe energetickej infraštruktúry na Aljaške, uzatvára Financial Times.