Gazprom dodal na európsky trh menej plynu. Vytláčajú ho USA aj Azerbajdžan

Ilustračná fotografia. [EPA/Armando Babani]

Rusko vyviezlo do Európy v roku 2020 o 12 percent menej zemného plynu ako v roku 2019. Môže za to zníženie dopytu a ceny v dôsledku pandémie koronavírusu. Tento trend do budúcna posilní aj nová plynárenská infraštruktúra na juhu Európy.

Gazprom, ktorý do exportu do Európy zahŕňa aj Turecko, uviedol, že jeho vývoz v roku 2020 medziročne klesol o 12,1 percent na 174,97 miliardy metrov kubických v porovnaní so 198,97 miliardami, ktoré vyviezol do Európy v roku 2019. Ruský plynárenský gigant získava veľkú časť svojich príjmov z vývozu do západnej Európy. Jeho hlavným odberateľom je Nemecko, ktoré zaznamenalo medziročný pokles dovozu na úrovni 14 percent, informovala TASR.

Dovoz ruského plynu do Nemecka mal zvýšiť takmer dokončený plynovod Nord Stream 2. Jeho dostavba však mešká kvôli hrozbe sankcií zo strany USA. Spojené štáty a niekoľko európskych krajín vrátane Poľska výstavbu plynovodu kritizujú a argumentujú, že sa tak zvýši závislosť Nemecka a Európskej únie od dodávok plynu z Ruska.

Vyhostenie diplomatov nemení postoj Merkelovej k Nord Stream 2

„Pozícia federálnej vlády k projektu Nord Stream 2 je známa a vyhostenie diplomatov ju zatiaľ neovplyvní,“ reagovala nemecká kancelárka Angela Merkelová na kroky Ruska. Dodala, že „je diplomatickou povinnosťou“ udržiavať otvorené komunikačné kanály s veľkým východným susedom Európy.

Dodávky ruského plynu do Európe však budú naďalej klesať, keďže v januári zahájili prevádzku viaceré kľúčové zariadenia na prepravu plynu. Tie budú mať pravdepodobne na doterajšie postavenie ruského plynu Európe ďalekosiahle dôsledky.

Plyn z Azerbajdžanu aj USA

Začiatok roka priniesol tri udalosti, ktoré podľa portálu Deutsche Welle zásadne zmenia pomery na európskom trhu so zemným plynom.

V januári začal prúdiť zemný plyn z Azerbajdžanu do Bulharska cez transadriatický plynovod (Trans Adriatic Pipeline, TAP). Ten tvorí spolu s transanatólskym plynovodom (Trans-Anatolian Natural Gas Pipeline, TANAP) takzvaný južný koridor. Plynovod TANAP, ktorý vedie cez Gruzínsko a Turecko, zásobuje azerbajdžanským zemným plynom Grécko. Tam je napojený na TAP, ktorý ďalej pokračuje do Albánska a Talianska.

 

Plynovod TAP má kapacitu desať miliárd kubických metrov ročne, pričom osem miliárd kubických metrov smeruje do Talianska, ktoré je hlavným príjemcom azerbajdžanského plynu v EÚ. Pre Gazprom je Taliansko druhým najdôležitejším trhom hneď po Nemecku. Podľa Deutsche Welle by v Taliansku mohol pri plnej prevádzke TAP klesnúť dopyt po ruskom plyne asi o tretinu.

Ďalšou kľúčovou udalosťou pre situáciu so zemným plynom v Európe bolo otvorenie  nového terminálu na skvapalnený plynu (LNG) neďaleko chorvátskeho ostrova Krk. Zásobovať ho budú výlučne Spojené štáty. Pre Chorvátsko, ktoré sa doteraz muselo spoliehať na dovoz plynu z Ruska, to predstavuje významný krok smerom k diverzifikácii. Otvárajú sa mu tiež dvere pre vývoz plynu do Maďarska a potenciálne aj na Ukrajinu.

Cieľom je maďarský trh

Srbský prezident Aleksander Vučič 1. januára 2021 slávnostne otvoril pripojenie Srbska na plynovod Turkish Stream, ktorý privádza ruský plyn z Turecka popod Čierne more. Pre Gazprom je však Srbsko len prechodná zastávka. Trh v Bulharsku a Srbsku je pre ruský plynárenský gigant príliš malý, rovnako ako trhy v Severnom Macedónsku, či v Bosne a Hercegovine.

Viac ho zaujíma Maďarsko, kam v roku 2019 predal 11,26 miliárd kubických metrov plynu. Prostredníctvom druhej časti plynovodu Turkish Stream má Rusko v úmysle dodávať ročne do Európy 15,75 miliárd metrov kubických plynu, pričom hlavnými príjemcami budú Maďarsko a Rakúsko, kde sa nachádza rozhodujúci uzol distribúcie plynu Baumgarten.

Dovtedy bude Gazprom dodávať Maďarsku tranzitnou cestou cez Ukrajinu. Avšak konkurencia chorvátskeho terminálu pravdepodobne jeho plány významne ovplyvní. Podľa Chorvátskeho týždňa je kapacita terminálu pri ostrove Krk už zazmluvnená na ďalšie tri roky a má objednávky až do roku 2035. Z terminálu sa tak stane dlhodobý a vyhľadávaný konkurent Gazpromu, aj keď opätovne splyňovaný LNG je nákladnejší ako potrubný plyn.