Gazprom hrozí Litve arbitrážou

zdroj: flicr, rickz

Podľa Gazpromu tým utrpia investície spoločnosti v krajine. Ten v roku 2004 investoval 35 miliónov eur do kúpy najväčšej litovskej plynárenskej spoločnosti Lietuvos Dujos. Získal tak 37,1 percenta a nemecký E.ON ďalších 38,9 percenta. Štát v nej vlastní podiel 17,7 percenta.

Litva ale odkazuje, že  sa nenechá zastrašiť a jej správanie je plne v súlade so smernicami Európskej únie, hoci musí v tejto záležitosti ešte prijať rozhodnutie.

„Návrh zákona z dielne ministerstva pre energetiku predpokladá zavedenie smernice o zemnom plyne v takej miere, ktorá bude mať na naše investície najviac poškodzujúci dopad,“ napísal podpredseda predstavenstva spoločnosti Gazprom Valery Golubev v otvorenom liste litovskému premiérovi.

Gazprom v ňom zároveň pohrozil, že sa obráti na medzinárodnú arbitráž a bude žiadať kompenzácie za straty ak s ním Litva nezačne konzultovať v otázke reformy sektora so zemným plynom.

Litovský minister pre energetiku Arvydas Sekmokas sa v reakcii vyjadril, že ako Gazprom, tak i nemecká E.ON Ruhrgas boli pozvaní, aby sa pripojili k pracovnej skupine navrhujúcej zákon v tejto oblasti. Zároveň však dodal, že krajina sa neskloní pod tlakom a zákon prijme do marca budúceho roka. Podľa jeho slov sa totiž požiadavky oboch spoločností môžu javiť ako „nátlak veľkých firiem na malú krajinu.“

Dodal, že dokončenie oddelenia distribúcie od predaja je naplánované na marec 2012.

Ruská tlač zároveň informovala, že Litva je pripravená vybudovať plynovod Amber (Jantár), ktorý má baltické krajiny napojiť na európsku sieť so zemným plynom, pričom obíde Rusko. Nový plynovod, ktorého kapacita je päť miliárd metrov kubických za rok a stačí tak na uspokojenie potrieb všetkých troch baltických krajín, bude do Litvy smerovať cez Poľsko. Jeho predpokladané náklady sú 600 miliónov eur.