Gazprom loví vo vodách Nabucca

zdroj: flickr, autor: rickz

Alexander Medvedev, viceprezident ruskej plynárenskej spoločnosti Gazprom, ponúkol nemeckému energetickému koncernu RWE možnosť pripojenia sa ku konzorciu Južný tok, informoval cez víkend (11.7.) nemecký Handelsblatt s odvolaním sa na zdroje blízke vyjednávačom.

RWE, druhý najväčší výrobca elektrickej energie v Nemecku, je už členom konzorcia Nabucco. Preto ak by chcel firmu získať na svoju stranu Gazprom, RWE by musel vystúpiť z konzorcia neruského plynovodu, informuje nemecká tlač.

Energetickí experti pre ruskú tlač vysvetľujú, že takéto rozhodnutie bude so sebou niesť vážne politické dôsledky. „Spoločnosť, ktorá opúšťa konzorcium [Nabucco], by si mala uvedomovať dôsledky a toto je dôvod, pre ktorý sa obávam, či by predstavitelia RWE prijali takýto krok,“ hovorí Alexander Filimonov (Business Systems Development).

Na druhej strane existujú názory, že Južný tok je pre energetické firmy lákavejší, pretože v porovnaní s Nabuccom existuje väčšia šanca na jeho dokončenie. Viktor Markov (Zerich Capital Management) dopĺňa, že Nabucco nedokáže konkurovať Južnému toku, pretože nemá zakontrahované objemy plynu z dodávateľských krajín.

„Pozvaním rôznych firiem pripojiť sa k Južnému toku sa Gazprom snaží získať prístup ku koncovému spotrebiteľovi v Nemecku. Preto, ak Gazprom a RWE nájdu spoločný záujem spolupracovať, nemecká firma sa pripojí k Južnému toku,“ domnieva sa Markov.

Konzorcium Nabucco vo svojom stanovisku k informáciám v Handelsblatt odmietlo komentovať obchodné špekulácie. Argumentovalo tým, že v južnom plynárenskom koridore je Nabucco projektom, ktorý je najviac rozpracovaný, a preto nemá konkurenciu. „Všetkých šesť akcionárov Nabucca je odhodlaných projekt dokončiť a podporovať,“ uzatvára stanovisko.