Gazprom mieri na Britské ostrovy

Foto: flickr.com / Mike_fleming (Creative Commons)

Spoločnosť Gazprom sa chce stať najväčším dodávateľom palív vo Veľkej Británii. Prostredníctvom svojej dcérskej firmy Gazprom Neft, ktorá podniká v oblasti ropy a ropných produktov, chce od francúzskej skupiny Total odkúpiť sieť 800 čerpacích staníc a ropnú rafinériu Lindsay v Killingholme, informovalo nedeľné vydanie britského Times.

Francúzska skupina Total chce predať svoj biznis na Britských ostrovoch. Sprostredkovaním transakcie poverila investičnú banku JP Morgan, pričom sa odhaduje, že obchod by mal presiahnuť hodnotu miliardy libier (1,49 mld. eur).

Ak by sa Gazpromu podarilo kúpiť infraštruktúru a zariadenia firmy Total v Británii, ruský štátny monopol by sa stal najväčším dodávateľom palív vo Veľkej Británii. Okrem čerpacích staníc a jednej rafinérie by kontroloval i 247 km dlhé potrubie medzi rafinériou Lindsey a skladom palív v Buncefield, prostredníctvom ktorého sa ropnými produktmi zásobuje juhovýchodné Anglicko, ako i medzinárodné londýnske letisko Heathrow. Gazprom by tiež zamestnával 5 tis. britských zamestnancov.

Okrem ruského Gazpromu sa o odkúpenie britského biznisu skupiny Total uchádzajú i indický koncern Essar, americká rafinérska skupina Valero a niekoľko súkromných investorov, uzatvára Times.