Gazprom varuje EÚ, možno sa obráti na Čínu

Zdroj: Flickr; autor: energyPICS

Šéf exportnej divízie Gazpromu Alexander Medvedev vyhlásil, že zmeny v európskom plynárenskom sektore budú znamenať pre vzájomné vzťahy „niečo ako veľký čínsky múr“, pretože Gazprom odstavia od prenosovej infraštruktúry. Gazprom dodáva štvrtinu spotrebovaného plynu v EÚ.

Legislatíva EÚ vyžaduje, aby boli plynovody prístupné pre všetky spoločnosti. To ohrozuje pozíciu Gazpromu v krajinách ako Poľsko, kde je dominantným dodávateľom cez plynovod Yamal.

„Pokiaľ dodávatelia nebudú mať možnosť dosiahnuť primeraný zisk z prevádzky plynovod alebo čiastočnej účasti na jeho prevádzke, nebudú chcieť tak výrazne investovať. Začnú hľadať atraktívnejšie trhy,“ vyhlásil Medvedev.

Plynárenská reforma v EÚ zohrávala kľúčovú úlohu pri neschopnosti Ruska vyjednať dodávky plynu s Poľskom. Súčasná dohoda o dodávkach cez plynovod Yamal vyprší 20. októbra.

V októbri minulého roka sa Varšava a Moskva, ako aj Gazprom a poľský plynárenský monopol PGNiG, dohodli na predĺžení využívania plynovodu Yamal do roku 2037 a zvýšení dodávok z cca 2,5 na 10 mld. metrov kubických plynu ročne.

Európska únia však túto dohodu zablokovala s odôvodnením, že porušuje spoločnú energetickú politiku a prinútila Varšavu v poslednej chvíli k opätovnému otvoreniu rokovaní.

Poľsko importuje z Ruska približne dve tretiny zo 14 mld. metrov kubických plynu, ktorý ročne spotrebuje.

Európska únia sa snaží spojiť rozdrobené energetické politiky svojich 27 členských štátov do jedinej spoločnej stratégie. Jej snahou bude znížiť riziko náhlych energetických výpadkov a vytvoriť konkurenčné prostredie na energetických trhoch.

Gazprom tvrdí, že tento nový model plynárenského trhu vytvára riziká na strane dodávateľov, pretože podporuje súťaženie medzi producentmi, ktorí sa zaväzujú ku krátkodobým dodávkam namiesto tradičných dlhodobých kontraktov, aké preferuje Rusko.

„Bez dlhodobých cenových kontraktov bude objem plynu, dodávaného na trh, závisieť od požadovanej ceny. Pokiaľ bude cena vysoká, plyn bude dostupný. Keď cena klesne, dodávky môžu odtiecť do atraktívnejších trhov,“ povedal Medvedev.

„Spoľahlivosť európskych dodávok plynu bude závisieť od konkurencie ostatných globálnych plynárenských trhov, predovšetkým od ázijského,“ dodal.

(EurActiv s Reuters)

Pozície

Podľa zdrojov ruského denníka Kommersant čelí projekt plynovodu Južná vetva viacerým prekážkam. Jednou z nich je odďaľovanie dohody s Tureckom o umiestnení plynovodu v jeho teritoriálnych vodách. Druhým problémom je Bulharsko, kde sa zatiaľ nevyriešili spory o vlastníctve pozemkom, cez ktoré má plynovod prechádzať. Treťou prekážkou je údajný konflikt medzi akcionármi, keďže talianska spoločnosť ENI nie je ochotná posunúť časť svojho podielu francúzskej EDF a nemeckej Wintershall.

Okrem toho sú problémom aj celkové odhadované náklady na výstavbu Južnej vetvy.

„Toto otvára otázku, či partnerské krajiny naozaj poskytnú 8 – 24 mld. eur“, ktoré sú potrebné pre vybudovanie plynovodu, píše Kommersant.

Nabucco naráža tiež na mnoho vlastných problémov, uvádza ďalej ruský denník. Jeho hlavný dodávateľ Azerbajdžan by predal plyn za najvyššiu ponuku, a preto nie je jasné, či môže projekt počítať s azerbajdžanským plynom. Popri tom sa dostávajú do popredia dodávky LNG, ktoré by mohli pochovať plánované projekty plynovodov, tvrdí Kommersant.

Nigéria dodáva plyn do Talianska a Španielska za 163 dolárov za tisíc metrov kubických, Trinidad a Tobago zásobuje Francúzsko za 205 dolárov. Súčasne predáva Rusko plyn za 305 až 308 dolárov za tisíc metrov kubických, nepočítajúc do úvahy maloobchodné prirážky, uzatvára denník.