Gazprom vstupuje do ukrajinskej politiky

www.exponent.com

Riaditeľ Gazpromu cez víkend (12. september) vyhlásil, že v súčasnosti Ukrajina spláca poplatky za plyn, no obáva sa, že najbližší účet 7. februára 2009 už nepokryje. Vyslovil tiež obavy, že po prezidentských voľbách (17. január) zavládne politický chaos.

"Keď stretnem kolegov z Naftogazu (ukrajinská štátna plynárenská firma) a opýtam sa ich, čo sa stane v roku 2010, odpovedia, že proste nevedia", cituje Millera agentúra Reuters.

Naftogaz odmietol obavy ako nepodložené. "De facto neexistujú dôvody pre opakovanie plynovej krízy", povedal hovorca spoločnosti. Podľa neho má Ukrajina prvý krát v histórii v zásobníkoch dosť plynu na to, aby pokryla celú svoju zimnú spotrebu.

Kyjev považuje Millerove slová za ďalší pokus vstupovať do ukrajinskej politiky pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami. Juščenko v interview pre Financial Times povedal: "V hospodárskej a mediálnej sfére sa hrá mnoho skrytých a cynických schém, ktorých cieľom je diskreditovať Ukrajinu."

Podľa expertov je výsledok volieb neistý. Zdá sa, že otvorený konflikt medzi dvoma hlavnými protagonistami "Oranžovej revolúcie" – prezidentom Viktorom Juščenkom a premiérkou Júliou Timošenkovou – nabúral obom popularitu. Prieskumy teraz vedie bývalý prezident Viktor Janukovič.

Janukovič dnes (14. septembra) gratuloval ruskému prezidentovi Dmitrijovi Medvedevovi k narodeninám. Vyslovil presvedčenie, že vzťahy medzi Ukrajinou a Ruskom budú čoskoro "benefitovať z nového začiatku, založeného na storočie trvajúcom priateľstve".

Gazprom už zaplatil Ukrajine vopred tranzitné poplatky aj na prvý štvrťrok 2010. Prezident Medvedev však spoločnosť vyzval, aby s platbami vopred prestala. Moskva chce pravdepodobne najprv vidieť, kto povedie krajinu.