Greenpeace žiada 100-percentne obnoviteľnú energiu

greenpeace

Schumanova križovatka v Bruseli. FOTO: Greenpeace

Vyše 60 aktivistov ochranárskej organizácie Greenpeace v pondelok 9. októbra ráno v Bruseli na Schumanovom námestí – v tesnom susedstve sídiel Európskej komisie aj Európskej rady – umiestnilo obrovský plagát s nápisom “Go Solar!”.

Aktivisti touto akciou, ktorá prebehla vo viacerých mestách Európy, vyzývajú Európsku úniu, aby politicky podporila iniciatívy na zavádzanie 100-percentne obnoviteľnej energie.

Veľkí hráči investujú do uhlia

Tlačová agentúra Belga pripomenula, že aktivisti z Greenpeace v ranných hodinách natreli priestor na kruhovom objazde na námestí žltou farbou, ktorá symbolizovala slnko, ale po zákroku polície museli tento symbol odstrániť.

“Je najvyšší čas, aby EÚ zliberalizovala energetický systém, ktorý je teraz v rukách niekoľkých významných hráčov pokračujúcich v investovaní do znečisťujúcich palív, akým je napríklad uhlie,” odkázala hovorkyňa belgickej pobočky Greenpeace Juliette Bouletová.

https://euractiv.sk/clanky/energetika/sef-enelu-uhlie-je-mrtve-plyn-otazny/

Podľa stanoviska tejto medzinárodnej organizácie na ochranu životného prostredia má Európa “veľký potenciál” z hľadiska využívania obnoviteľných zdrojov energie.

Hlasovanie v europarlamente

Greenpeace rozbieha podobné akcie v čase, keď EÚ a jej členské štáty rozhodujú o budúcnosti európskeho energetického systému a o prínose EÚ v boji proti zmenám klímy.

https://euractiv.sk/clanky/zivotne-prostredie/svajciar-ktory-solarnym-lietadlom-obletel-zem-ponuka-europe-novu-viziu/

Výbor Európskeho parlamentu pre energetiku bude 28. novembra hlasovať o politických projektoch v oblasti obnoviteľných energií a 11. decembra o novom smerovaní trhu s elektrickou energiou.

Európsky parlament ako celok bude o týchto otázkach hlasovať začiatkom roka 2018.