Heger na summite EÚ: Únia sa môže od ruského plynu a ropy odstrihnúť do konca roka 2026

Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) na pôde Európskej rady pred summitom Európskej rady. [Marián Koreň]

Európski lídri v Bruseli rokujú o ďalšom balíku sankcií voči Rusku a Bielorusku. Témou summitu bude aj embargo na dovoz ruského plynu a ropy. Podľa slovenského premiéra sa Únia môže od neho odstrihnúť do konca roka 2026. „Ak sa posnažíme a zainvestujeme do (energetickej) infraštruktúry, tak aj skôr,“ dodal Heger.

Európska únia by sa mohla odstrihnúť od ruských dodávok plynu a ropy najskôr na konci roka 2026, uviedol to slovenský premiér Eduard Heger (OĽaNO) vo štvrtok pred summitom Európskej rady.

Európski lídri budú najbližšie dva dni rokovať hlavne o spoločnej odpovedi na agresiu Ruska na Ukrajine, ktorá trvá už mesiac. Budú hovoriť o humanitárnej pomoci pre Ukrajinu a aj novom balíku sankcií voči Rusku a Bielorusku.

Premiér povedal, že ide o termín, kedy by sa od dodávok z Ruska mohla odstrihnúť spoločne celá Únia. „To je termín, ktorý podľa našich výpočtov vyšiel ako najrealistickejší,“ vysvetlil Heger. „Ak sa posnažíme a zainvestujeme do (energetickej) infraštruktúry, tak aj skôr,“ dodal predseda vlády.

Premiér Heger pred samitom európskych lídrov: Musíme hovoriť o úplnom odstrihnutí dodávok ruského plynu

Únia sa postavila Vladimírovi Putinovi tvrdými sankciami. Keďže Rusko pokračuje v zabíjaní civilistov, my musíme sankcie pritvrdiť, povedal predseda vlády Eduard Heger. Ráta aj s úplným  zastavením dovozu surovín vrátane zemného plynu z Ruska.

Európska komisia po začiatku ruskej agresie na Ukrajine predstavila plán nazvaný REPowerEU, podľa ktorého by sa Európa mala zbaviť závislosti od ruského plynu do konca roka 2030. Podľa návrhu Komisie by sa závislosť Európy od ruského plynu mala znížiť o dve tretiny do konca roka 2022.

Slovenské výpočty tak dospeli k ambicióznejšiemu cieľu. Platí to aj pri porovnaní s odhadmi ministerstva hospodárstva. Podľa štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva Karola Galeka bude odstrihnutie Slovenska (nie celej Únie) od ruského plynu možné v roku 2027.

Plán na odstrihnutie od ruských palív musí mať podľa Hegera dve roviny. Prvé odpojenie by malo byť rýchle a krátkodobé, „aby sa nám podarilo podlomiť kolená Putinovi.“ Názory členských štátov na rýchlosť a rozsah rýchleho odpojenia sa medzi členskými štátmi rôznia. „Je pochopiteľné, že krajiny, ktoré dovážajú najviac ruského plynu, ako napríklad Nemecko, omnoho viac váhajú pri riskantnejších a rýchlejších krokoch,“ myslí si Heger.

V prípade druhého, trvalého odpojenia sú ale krajiny EÚ podľa premiéra na jednej lodi.

Znamená stopka ruskému plynu koniec plynu v Európe? Heger chce prekopať stratégie

Kľúčovou témou stretnutia európskych lídrov vo Versailles bola energetika. Zhodli sa, že Európa sa musí zbaviť závislosti na dovoze ruského plynu. Zatiaľ nie je jasné, či to bude znamenať energetickú sebestačnosť Európy založenú na obnoviteľných zdrojoch, alebo nové investície do fosílnej infraštruktúry.

„Podporujeme odpojenie od ruského plynu, ale tak, aby to bolo uskutočniteľné. Nechceme ohroziť bezpečnosť slovenských občanov a priemyslu, lebo by sme si strelili do vlastnej nohy,“ povedal novinárom pred stretnutím európskych lídrov.

Premiér zatiaľ neposkytol detaily k tomu, ako Slovensko ruský plyn a ropu nahradí, čo od neho v štvrtok požadovali aj opoziční poslanci na parlamentom výbore pre európske záležitosti.

Vláda podľa neho pracuje na analýze a tvorbe plánu, ako situáciu vyriešiť. Pred novinármi ale ako o možnej náhrade hovoril hlavne o dodávkach skvapalneného plynu z európskych terminálov.

Rusko sa na dodávkach zemného plynu do Európy podieľa 40 percentami. Celkovo z Ruska Únia každoročne spotrebuje 170 miliárd metrov kubických plynu. V prípade Slovenska je to päť miliárd. Polovicu spotrebovaného plynu Slovensko využíva na vykurovanie, zvyšok ide do priemyslu.

Podľa Hegera je dobrou správou, že Slovensko má v zásobníkoch štyri miliardy metrov kubických plynu. „Zásoby chceme využívať naplno pred každou sezónou na 100 percent. Ak by došlo k výpadku, vieme domácnostiam aj priemyslu ponúknuť takmer 90 percent ročnej spotreby,“ dodal.

V tejto chvíli je otázne, či sa premiérom a prezidentom európskej dvadsaťsedmičky podarí nájsť dohodu, ako by sa Únia mohla stať nezávislou od ruských dodávok plynu a ropy. Podľa holandského premiéra Marka Rutteho to Únia vie zvládnuť „rýchlo“, ale ako sankcia to nebude mať na Rusko veľký účinok, pretože sa ľahko dokáže umiestniť na iných trhoch.

Lotyšský premiér Arturs Karins sa, naopak, prihovoril za embargo na dovoz plynu a ropy z Ruska.

„Energetické sankcie sú cestou, ako zastaviť prílev našich peňazí do Putinovej vojnovej pokladnice,“ povedal pred summitom Karins.