Holanďania súperia s Nemcami o továreň automobilky Tesla

Tesla Roadster [TASR/AP/David Zalubowski]

O fabriku americkej značky elektromobilov sa uchádzajú krajiny Beneluxu a Nemecko.

V stredu 1. augusta to uviedol holandský spravodajský server DutchNews.nl s odkazom na správy amerického denníka Wall Street Journal, podľa ktorých sa americký investor rozhoduje medzi Nemeckom a Holandskom.

Výrobca automobilov zo Silicon Valley, ktorý v júli oznámil plán vybudovať prvú zámorskú továreň v Číne, už mal predbežné rokovania aj s predstaviteľmi dvoch nemeckých spolkových štátov.

Výroba áut aj batérií

Cieľom európskej investície Tesla je vybudovať obrovskú továreň na území EÚ, kde pod jednou strechou bude výroba elektrických áut a elektrických batérií.

Tesla sa rozhoduje, kde zainvestuje. Čo jej vie ponúknuť Slovensko?

O investíciu jednej z najinovatívnejších firiem súperí východná Európa s Holandskom.

Úrad holandského premiéra Marka Rutteho v tejto súvislosti potvrdil, že ministerstvo hospodárstva a Holandská agentúra pre zahraničné investície neustále pracujú na „zlepšovaní investičného prostredia“, ktoré by mohlo byť zaujímavé aj pre spoločnosť Tesla.

Odmietol však komentovať správy o rokovaniach s americkým investorom. „Je na samotných spoločnostiach, aby odhalili nejaké detaily,“ uviedol Rutteho kabinet pre denník Financieele Dagblad.

Flámska a nemecká alternatíva

Medzitým sa päť holandských provincií – Severné Brabantsko, Limbursko, Groningen, Drenthe a Flevoland – spoločne a aj samostatne, snažia presvedčiť investorov z Tesly o zriadení výrobnej továrne na území Holandska. K ich silným argumentom patrí aj to, že Tesla už má montážny závod v Tilburgu na juhu krajiny a európske sídlo spoločnosti je v Amsterdame.

Slovensko sa obáva prirýchleho nástupu elektromobility

Na rokovaní európskych enviroministrov vznikla „skupina za zelený rast“, ktorá žiada ambicióznejšie emisné ciele. Slovensko do nej nepatrí.

Do hry o významnú americkú investíciu sa zapája aj belgický región Flámsko. V utorok 31. júla to uviedol belgický denník De Tijd.

Šéf spoločnosti Tesla Elon Musk v júni na svojom účte na Twitteri uviedol, že Nemecko, presnejšie zóna v blízkosti hraníc Beneluxu, by bolo „logickým“ umiestnením pre jeho továreň v Európe.