Holandskej vláde hrozí rozpad pre vyššie dane za benzín

Záplavy v Holandsku v marci 2018. [EPA-EFE/Ginopress B.V.]

Holandsko malo v pláne zastavanie dovozu plynu a vyššie dane na pohonné hmoty. Časť vládnej koalície sa teraz obáva, že reformy sa premietnu do vyšších cien energií, ktoré pocítia spotrebitelia.

Strany holandskej vládnej koalície sa dostali do sporu ohľadne ambiciózneho plánu na zníženie emisií CO2, čo je aj jeden zo základných cieľov Európskej únie.

Aktéri sporu pritom nevylučujú ani možný rozpad koalície, informoval v pondelok 14. janu8ra spravodajský server DutchNews.nl.

Zníženie emisií o polovicu

Nezhody vypukli medzi dvoma stranami štvorčlennej koaličnej vlády: Ľudovou stranou za slobodu a demokraciu (VVD) a sociálnymi liberálmi (D66).

Šéf skupiny VVD Klaas Dijkhoff spochybnil uskutočniteľnosť dohody, ku ktorej vláda dospela vlani v decembri. Holandsko by podľa nej malo znížiť emisie CO2 o 49 percent do roku 2030 v porovnaní s rokom 1990.

Ceny elektriny zostanú v Európe regulované aj vďaka žltým vestám

Členské štáty sa s europoslancami dohodli na novej legislatíve o trhu s elektrinou. Ponechajú si právomoc upravovať ceny, Poľsko môže ďalej dotovať uhoľné elektrárne.

Predseda parlamentnej skupiny D66 Rob Jetten zas upozornil, že dohoda o klíme bola hlavným motívom účasti jeho strany vo vláde. „Bez ambicióznej politiky v oblasti klímy nebude žiadna vláda,“ zdôraznil Jetten.

Roztržku treba podľa DutchNews.nl vnímať v súvislosti s vnútropolitickou situáciou v krajine, ktorú v marci čakajú komunálne voľby, pričom životné prostredie bude jednou z ťažiskových tém predvolebnej kampane.

Obava z rastu cien energií

Návrh dohody o znížení uhlíkových emisií, na ktorom sa dohodlo sedem politických strán, ráta s opatreniami ako zastavenie dovozu plynu a postupné preradenie benzínových a naftových automobilov do vyššej daňovej kategórie, čo má platiť pre domácnosti aj podnikateľov.

VVD spolu s kresťanskými demokratmi, ďalším koaličným partnerom, sa zdráhajú zaviesť ďalekosiahle reformy, ktoré by zmenili Holandsko na krajinu „zelenej energie“. Takéto reformy by totiž podľa nich preniesli ťarchu na plecia spotrebiteľov a mohli viesť k rastu cien energií.

Poľský minister: Stredná trieda je pripravená zaplatiť za elektromobil

V Poľsku sme naozaj odhodlaní bojovať za čistú klímu, povedal na COP24 Krzysztof Tchórzewski. Do roku 2021 má sieť nabíjacích staníc pokrývať celú krajinu.

„Ak je tu otázka uprednostniť vládny kabinet alebo voličov, tak si zvolíme voličov,“ upozornil Dijkhoff.

Kresťanská únia (CU), štvrtá koaličná strana, dohodu o zmene klímy podporuje. Jej predseda Gert-Jan Segers vyzval Dijkhoffa, aby neodstupoval od dosiahnutej dohody.

Premiér Mark Rutte, ktorý je predsedom VVD, vyjadril názor, že jeho vláda tento ekologický spor prežije. „Vidím štyri strany, ktoré rozmýšľajú o veciach rôzne, ale s našimi cieľmi všetci súhlasíme,“ povedal premiér počas uplynulého víkendu pre televíznu stanicu NOS.