Holandsko chce ťažiť viac plynu. Za 35 rokov ho nebude potrebovať

Zdroj: TASR

Holandský minister hospodárstva Henk Kamp hľadá spôsoby ako povzbudiť plynárenské spoločnosti, aby vyťažili viac zemného plynu z nálezísk pod Severným morom a znížili závislosť krajiny od dovozov plynu. Informovala o tom holandská televízna stanica NOS.

V priebehu 8 rokov budú schopné veterné parky v Severnom mori podľa odhadov vlády vyrobiť dostatok eklektickej energie pre 5 miliónov domácností. Podľa NLtimes vláda očakáva úplný prechod na udržateľnú výrobu energie približne do roku 2050.

V rozhovore pre holandský denník Algemeen Dagblad Kapm naznačil, že plyn môže byť použitý na „prechod k trvalo udržateľnému zásobovaniu energiou“.

„Pri postupnom prechode na plne udržateľnú výrobu energie fosílne palivá, ako zemný plyn, budú mať v nadchádzajúcich rokoch nezanedbateľný význam pre našu spoločnosť,“ povedal.

Minister plánuje využiť na ťažbu plynu holandské teritoriálne vody v Severnom mori a navrhuje, aby sa touto úlohou zaoberala národná plynárenská spoločnosť Nederlandse Aardolie Maatschappij BV (NAM), ktorá ťaží ropu a plyn na holandskom území od roku 1947.

Výskumný ústav TNO a ministerstvo hospodárstva tvrdia, že sa v Severnom mori nachádza približne  118 miliárd kubických metrov (m3) plynu v doteraz známych 268 miestach vhodných na ťažbu. Okrem toho holandská strana očakáva, že objaví aj ďalšie náleziská s kapacitou asi 165 miliárd m3 plynu.

V roku 2013 Holandsko spotrebovalo približne 37 miliárd m3 plynu, uvádzajú štatistiky britskej spoločnosti BP. Vlastná vároba predstavovala až 67 miliárd m3 plynu, väčšinu však vyviezli do Nemecka, Francúzska či Británie a Talianska. Holandsko tak muselo doviesť asi 22 miliárd m plynu z iných krajín a to vrátane Nórska a Ruska.

Holandská vláda bola zároveň nútená znížiť doterajšiu ťažbu plynu z polí pod provinciou Groningen na severovýchode krajiny z dôvodu rizika zemetrasení. Konštrukcie desiatok tisíc domov v tomto regióne museli posilniť v dôsledku prepadania sa pôdy po vyťažení zásob plynu. 

Holandsko prevádzkuje viacero ťažobných polí zemného plynu aj v blízkosti pobrežia. Od roku 2010 si ťažobné spoločnosti mohli nárokovať 25 percentné dotácie pre svoje investície. Minister Kamp chce posúdiť, či sú tieto stimuly postačujúce, uviedla NOS.

EurActiv/TASR